Autor: Dominic Kelly
Tytuł: Japan and the Reconstruction of East Asia (Japonia i odbudowa Azji Wschodniej)
Wydawnictwo: Palgrave (2002)

Pisząc o biogeografii cesarza Hirihito Jakuba Polita, wyraziłem niedosyt na temat odbudowy Japonii po II wojnie światowej, to skłoniło mnie do sięgnięcia po tę książkę. Mimo że wydana 20 lat temu, to wciąż pozostaje aktualna. Zwłaszcza pierwsza część teoretyczna pokazuje nadal obecne trendy zarówno w nauce o stosunkach międzynarodowych, jak i międzynarodowej ekonomi politycznej. Ważny wątek to powrót regionalizmów do wielkiej polityki.

Najciekawsze były jednak dla mnie dwa rozdziały drugiej części, czyli okres między 1945 a 1960 oraz po 1960. Tutaj ponownie doznałem rozczarowania. Temat nie został moim zdaniem wyczerpany. Oczywiście to wynik mojej niewiedzy, ponieważ autor zakłada tutaj (i słusznie na tym poziomie szczegółowości) większą przedwiedzę czytelnika. Trzecia część, koncentrująca się kształtowaniu się miejsca Japonii w międzynarodowym podziale pracy w regionie jest za to satysfakcjonująca.

Krótko mówić jest to praca dla smakoszy i wytrawnych znawców tematu,

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.