Tajwańska armia po raz pierwszy opublikowało we wtorek podręcznik obrony cywilnej, oferujący obywatelom wskazówki dotyczące przetrwania w przypadku wybuchu wojny. Podręcznik zawiera szczegółowe informacje o tym, jak znaleźć schrony przeciwlotnicze za pomocą aplikacji na smartfony, przygotować zapasy wody i żywności, a także wskazówki dotyczące zaopatrzenia apteczek pierwszej pomocy. W podręczniku wykorzystano komiksy i obrazki ze wskazówkami, jak przetrwać atak wojskowy, np. jak rozróżnić syreny przeciwlotnicze i jak schronić się przed pociskami. Opracowanie jest wzorowane na podobnych przewodnikach wydanych przez Szwecję i Japonię, zostanie uaktualniony o lokalne informacje, takie jak lokalizacje schronów, szpitali i sklepów z artykułami codziennego użytku.

„Dostarczamy informacji, jak obywatele powinni reagować w sytuacji kryzysu militarnego i możliwych katastrof” – powiedział na konferencji prasowej Liu Tai-yi, urzędnik z jednostki ministerstwa obrony ds. mobilizacji obronnej.

Przedstawiciele ministerstwa podkreślają, że podręcznik zaplanowano przed atakiem Rosji na Ukrainę. Jednak wojna wywołała debatę na temat jej implikacji dla Tajwanu i sposobów zwiększenia gotowości, czy reformy szkolenia rezerwistów. Oprócz przedstawionych w zeszłym roku planów zmian w programie szkolenia sił rezerwy, rząd chce przedłużyć obowiązkową służbę wojskową poza obecne cztery miesiące. To cześć planu prezydent Tsai Ing-wen szeroko zakrojonego programu modernizacji, który ma uczynić siły zbrojne Tajwanu bardziej mobilne i gotowe do asymetrycznego konfliktu z ChRL.

Nie da się ukryć, że wydanie takiego podręcznik, mimo że samo w sobie konieczne i korzystne, jest też elementem uświadamiania społeczeństwa, że choć inwazja z kontynentu nie jest spodziewana w najbliższym czasie, to jest realnym zagrożeniem w przyszłości.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.