Autor: Bertil Lintner
Tytuł: China’s India War: Collision Course on the Roof of the World (Chińska wojna z Indiami: Kurs kolizyjny na dachu świata)
Wydawnictwo: Oxford University Press (2018)

Przed sięgnięciem po książkę szwedzkiego dziennikarza poświęconej wojnie indyjsko-chińskiej 1962 roku przeczytałem w jednej z recenzji, że odkłamuje ona obowiązującą na Zachodzie narrację. Ku mojemu zdziwieniu odkryłem, że przez lata dominowała tam przekonanie, że to Indie były agresorem w 1962 roku i ChRL tylko się broniła. No cóż, jeden z nielicznych plusów bycia skazanym we wczesnych latach 90., kiedy zaczynałem się interesować polityką i stosunkami międzynarodowymi, na książki z późnego PRL, to fakt, że dzięki temu człowiek nie był narażony na produkcje pożytecznych idiotów i tankies. Właściwie od zawsze postrzegałem tę wojnę, nie jako konflikt graniczny, ale element rywalizacji o przywództwo w obozie państw rozwijających się.

Sama praca Bertil Lintnera to rzetelne studium przygotowywania się przez ChRL do wojny, o której kierownictwo KPCh zaczęło myśleć już w 1959 roku. Dużym walorem jest też rozwinięta część poświęcona kwestiom źródeł sporów granicznych sięgających przełomu XIX i XX wieku oraz daleko sięgające w czasie i przestrzeni konsekwencje wojny. Krótko mówiąc znajdziecie tutaj wszystko, co powinno się wiedzieć nie tylko o przebiegu wojny, ale też jej tło polityczne i historyczną perspektywę.

Polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.