Tytuł: Navy and the Nation: The Influence of the Navy on Modern Australia (Marynarka wojenna i naród: Wpływ marynarki wojennej na współczesną Australię)
Redakcja: David Stevens, John Reeve
Wydawnictwo: Allen & Unwin (2005)

Mimo że jest to zbiorówka, to nadal warto sięgnąć po tę pozycję. Jest to interesująca próba pokazania złożonych relacji między społeczeństwem australijskim a marynarką wojenną – najpierw brytyjską, a potem własną. Jest to związek nieoczywisty dla mieszkańca kontynentalnej Europy, ale też chyba europejskich wyspiarzy czy tych narodów głęboko związanych z morzem, jak Norwegowie.

W wypadku współczesnej Australii, marynarka wojenna de facto stworzyła to państwo. Marynarka brytyjska odpowiadała za europejskie osadnictwo w tym sensie, że nie tylko zajmowała się transportem skazańców, ale też potrzeby marynarki definiowały miejsce i kierunki kolonizacji. Po 1909 roku rozpoczęciu budowy własnej marynarki było elementem budowy własnej tożsamości i odrębności Australii. Dzisiaj potrzeby marynarki determinują wiele kierunków rozwoju technologicznego, a marynarka wyznacza możliwości polityki zagranicznej i miałem czasami wątpliwość w czasie lektury tej książki, czy kwestie bezpieczeństwa wpływają na rozwój floty, czy to marynarka przesuwa horyzont międzynarodowy australijskich władz.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.