Zaprojektowany w kraju dron Teng Yun 2 (Jeździec w chmurze 2 騰雲二型) przeszedł ważny test, lecąc przez ponad 10 godzin bez przerwy i okrążając tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ), co stanowi najdłuższy lot rodzimego bezzałogowca. Maszyna wystartowała z bazy lotniczej Chiashan w okręgu Hualien o 18:46 w sobotę i poleciała w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wzdłuż krawędzi ADIZ, okrążając Tajwan, a o 5:02 rano następnego dnia dron bezpiecznie wylądował w bazie, po 10 godzinach i 16 minutach lotu.

Pojazd został opracowany przez Instytut Nauki i Technologii Chungshan jako uzupełnienie czterech strategicznych dronów wojskowych produkcji amerykańskiej. Produkowany w Stanach Zjednoczonych Reaper jest dronem operującym na dużych wysokościach, podczas gdy Teng Yun 2 porusza się na niskim i średnim pułapie. Według dostępnych danych Teng Yun 2 posiada takie możliwości, jak dzienny i nocny nadzór i rozpoznanie lotnicze, rozpoznanie parametrów elektronicznych, zakłócenia elektroniczne, obserwacja meteorologiczna i przekazywanie sygnałów. Instytut zakończy testy drona do końca roku i rozpocznie masową produkcję, jeśli testy przebiegną bezproblemowo.

Tymczasem Tajwan ma jeszcze w tym roku odebrać dostawy amerykańskich dronów MQ-9 Reaper, które USA zgodziły się sprzedać w 2020 roku.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.