Użyj tej samej finty (podstępu, strategi, fortelu itp.) dwa razy. Po zareagowaniu na pierwszą, a często także na drugą fintę, przeciwnik będzie się wahał, czy zareagować na trzecią. Dlatego też trzecia finta będzie właściwym atakiem, który złapie przeciwnika z opuszczaną gardą.

W czasach Song pewien urzędnik został kiedyś przeniesiony do stolicy. We frontowej części gospody, w której się zatrzymał, znajdowała się herbaciarnia, a po drugiej stronie ulicy sklep z drogimi farbowanymi jedwabiami. Kiedy nie miał nic do roboty, siadał przy stole i obserwował ludzi i ruch na ulicy. Pewnego dnia zauważył ze zdziwieniem, że kilka podejrzanie wyglądających postaci chodzi tam i z powrotem, obserwując z wielkim zainteresowaniem sklep z jedwabiem. Jeden z nich podszedł do jego stolika i szepnął: „Zajmujemy się rabunkiem i przyszliśmy tu, aby ukraść te piękne jedwabie. Ponieważ nas zauważyłeś, przyszedłem prosić cię, abyś o tym nie wspominał”. „To nie ma ze mną nic wspólnego” – odparł urzędnik. „Dlaczego miałbym o tym mówić?”.

Przestępca podziękował mu i odszedł. Urzędnik pomyślał sobie: „Sklep z jedwabiem wystawia swoje towary na ruchliwej ulicy. W biały dzień, gdy tysiące oczu patrzy, jeśli oni potrafią ukraść te jedwabie, to muszą być naprawdę sprytnymi złodziejami”. Obserwował więc uważnie, jak im się to uda. Ale zobaczył tylko tych samych ludzi chodzących tam i z powrotem przed sklepem z jedwabiem. Czasem zbierali się po lewej, czasem po prawej stronie. Urzędnik siedział i patrzył aż do zachodu słońca, kiedy wszyscy się rozeszli i sklep został zamknięty. „Głupcy” – powiedział do siebie urzędnik. Kiedy wrócił do swojego pokoju, aby zamówić jedzenie, odkrył, że wszystkie jego rzeczy zniknęły.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.