Istnieją okoliczności, w których trzeba poświęcić cele krótkoterminowe, aby osiągnąć cel długoterminowy. Jest to strategia kozła ofiarnego, która polega na tym, że ktoś inny ponosi konsekwencje, aby reszta nie wyszła cało z opresji.

Podczas jednej z kampanii Cao Cao zaczęło brakować żywności. Zapytał swojego sierżanta zaopatrzenia, co może zrobić. Sierżant zasugerował, by zmniejszyć racje żywnościowe, potajemnie używając mniejszego kubka do rozdzielania ryżu. Cao Cao pochwalił sierżanta i wyraził zgodę na użycie mniejszej miarki. Po kilku dniach żołnierze zaczęli się skarżyć i oskarżyli swojego dowódcę o oszukiwanie ich. Cao Cao ponownie wezwał sierżanta zaopatrzenia i opowiedział mu o sytuacji.

„Zrobię wszystko, by pomóc, ale co mam zrobić?” – zapytał sierżant.

„Obawiam się, że będę musiał pożyczyć twoją głowę” – odpowiedział Cao Cao i kazał ściąć sierżantowi głowę, a jego głowę zatknąć na wysokim słupie z transparentem z napisem „Przyłapany na oszukiwaniu w zaopatrzeniu przez użycie mniejszej miarki”.

Trzeba wspomnieć, że Cao Cao po kampanii zadbał o rodzinę sierżanta, obdarowując wdowę i dzieci majątkiem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.