Realizując swoje plany, bądź na tyle elastyczny, aby wykorzystać każdą, nawet najmniejszą okazję i skorzystać z każdego, nawet najmniejszej przewagi, która się pojawia.

W ostatnich dniach panowania mongolskiej dynastii Yuan w całym imperium wybuchła rebelia. Początkowo było kilku pretendentów dozałożenia nowej dynasti w obliczu zbliżającego się upadku Mongołów, ale pole walki zawęziło się do dwóch: Chu Yuan-Chang i Chen Yifu. Obie armie spotkały się nad jeziorem Poyang, gdzie miała odbyć się bitwa morska. Generał Chen miał przewagę zarówno w postaci wojska, jak i okrętów. Jego okręty były duże i solidne, a on sam ustawił je w szeregu obok siebie na całej powierzchni jeziora. Ponadto okręty zostały połączone żelaznymi łańcuchami, tworząc barierę nie do przebycia. Generał Chu wysłał swoje okręty do ataku, ale zostały one pokonane, gdyż nie zdołały przedrzeć się przez kordon. Na szczęście dla Chu następnego dnia zaczęła wiać gwałtowna wichura z północnego zachodu. Ponieważ flotylla Chena znajdowała się pod wiatr, Chu wykorzystał sytuację i wysłał płonące łodzie przeciwko barierze. Wkrótce oddziały Chena wpadły w panikę, próbując ratować swoje okręty zarówno przed narastającym sztormem, jak i przed ogniem, który wiatr roznosił po całej flocie. Wykorzystując panikę i zamieszanie, jakie zapanowało, Chu ruszył do ataku z własną flotą, która całkowicie pokonała siły Chena. Strzała w jego oku zabiła generała Chena, a generał Chu został założycielem dynastii Ming.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.