Ofiara w potrzasku często podejmuje ostatni desperacki atak. Aby temu zapobiec, należy pozwolić wrogowi uwierzyć, że wciąż ma szansę na wolność. W ten sposób jego wola walki zostanie stłumiona przez chęć ucieczki. Gdy w końcu możliwość ucieczki okaże się złudna, morale wroga zostanie złamane i podda się on bez walki.

W okresie Południowych Song generał Tan Dao-Ji w imieniu cesarza rozpoczął atak na północ. W trakcie kampanii zajął miasta i zniszczył fortyfikacje, biorąc ponad cztery tysiące jeńców. Jego doradcy zasugerowali, że powinien ich wszystkich stracić, a z ich głów usypać kopiec zwycięstwa. Tan Dao-Ji odpowiedział: „W tym czasie zaatakowaliśmy winnych i pocieszyliśmy lud. Armia prawdziwego króla przyjmuje poozycję prawego, dlaczego więc konieczne jest zabijanie ludzi?”. Uwolnił wszystkich więźniów i odesłał ich do domów. Ci byli więźniowie opowiedzieli swoim krewnym o swoim pojmaniu i uwolnieniu oraz o sprawiedliwym traktowaniu, jakie spotkało ich z rąk generała Tana. Barbarzyńcy zamieszkujący ten region byli wniebowzięci i gdziekolwiek udawał się generał Tan, wielu z nich zgłaszało się, by złożyć wierność cesarzowi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.