Jeśli armia przeciwnika jest silna, ale żołnierze stają za dowódcą tylko dzięki pieniądzom lub groźbom, celuj w jej wodza. Jeśli dowódca polegnie, reszta armii rozproszy się lub przejdzie na twoją stronę. Jeśli jednak służą wodzowi przez lojalność i wiarę we wspólną sprawę, to uważaj, bo po jego śmierci armia może nadal walczyć dla zemsty.

W 756 r. p.n.e. buntowniczy dowódca Yin Ziqi poprowadził armię do oblężenia strategicznego miasta Suiyang. Broniący miasta dowódca, Zhang Xun, zauważył, że Yin Ziqi nadzorował oblężenie z dala od zasięgu miejskich łuczników. Uwierzył, że jeśli uda mu się zlikwidować przywódcę, morale rebeliantów spadną i będzie mógł przeprowadzić kontratak. Wraz ze swoimi najlepszymi łucznikami opracował plan. Następnym razem, gdy rebelianci zaatakują mur, mieli strzelać do nich z gałęzi drzew. Gdy Yin Ziqi usłyszał, że obrońcy ograniczyli się do strzelania gałęziami, poczuł, że miasto jest gotowe do zdobycia. Przed kolejnym szturmem podszedł bliżej, by lepiej nadzorować ostateczny szturm. Jadąc na koniu, nieświadomie znalazł się w zasięgu łuczników, którzy zachowali swoje strzały właśnie na taką chwilę. Jedna strzała trafiła Yin Ziqi w lewe oko, zabijając go natychmiast. Widok śmierci ich dowódcy na oczach niemal całej armii rebeliantów zdemoralizował ich do tego stopnia, że rozproszyli się po polu walki.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.