Zanim zaangażujesz siły przeciwnika, wywołaj zamieszanie, aby osłabić jego percepcję i zdolność oceny sytuacji. Zrób coś niezwykłego, dziwnego i niespodziewanego, co wzbudzi podejrzenia wroga i zakłóci jego tok myślenia. Rozproszony adwersarz jest przez to bardziej podatny na atak.

W 632 r. p.n.e. armie Jin i Chu stanęły naprzeciw siebie pod Chengbu. Chu wysłało do Jin posłańca z prośbą o stoczenie następnego dnia pojedynku na rydwany, na co władca Jin, książę Wen, wyraził zgodę. Rano książę Wen wspiął się na szczyt wieży obserwacyjnej i patrząc z góry na przygotowania swojego obozu, powiedział: Młodzi i starzy zachowują się zgodnie z rytuałem. Są zdatni do użytku!”. Następnie rozkazał swoim żołnierzom ściąć drzewa, które miały zostać użyte w ramach niekonwencjonalnej taktyki. Podczas gdy trwał pojedynek rydwanów, książę Wen przeprowadził nagły atak kawaleryjski na prawe skrzydło Chu, powodując jego załamanie. W tym samym czasie, gdy prawe skrzydło było spychane do głównego korpusu, oddziały Jin w centrum podniosły chorągiewki odwrotu i zaczęły się wycofywać. Wycofując się, oddziały Jin ciągnęły za sobą drzewa, które ścięły wcześniej tego ranka. Wzbudziło to taką chmurę pyłu, że dowódcy Chu myśleli, że Jin uciekają w panice, i ochoczo ruszyli w pościg. Gdy główny korpus armii Chu został otoczony przez chmurę pyłu, nie mogli dostrzec, że siły Jin podzieliły się na dwie dywizje i zawróciły. Jin zaatakowali klasycznym atakiem na obie flanki Chu. Rezultatem była sromotna klęska, po której generałowi Chu rozkazano popełnić samobójstwo. Książę Wen wykorzystał rozproszenie uwagi, jakie przyniósł pojedynek rydwanów, i przeprowadził atak z zaskoczenia, a następnie wycofał się, wciągając siły Chu w pułapkę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.