Zawiązanie jedwabnych kwiatów na martwym drzewie daje złudzenie, że jest ono zdrowe. Za pomocą fałszowania i maskowania można sprawić, że coś, co nie ma wartości, stanie się cenne; co nie stanowi zagrożenia, stanie się niebezpieczne; co nie jest użyteczne, stanie się użyteczne.

W ostatnich latach panowania Trzech Królestw Suma Yan uzurpował tron Wei, obwołał się królem i zmienił nazwę królestwa z Wei na Jin. Wieść o tym dotarła do sąsiedniego króla Wu, który wiedział, że jego królestwo będzie następnym prawdopodobnym celem ambitnego Sumy. Zmartwił się tak bardzo, że zmarł kilka dni później. Sun Hao odziedziczył wtedy tron Wu i natychmiast zajął się przyjemnościami, zaniedbując sprawy państwowe. W ciągu następnych kilku lat nowy król Wu popadał w coraz większą paranoję i kazał stracić dziesiątki swoich doradców i dowódców oraz ich rodziny przy najmniejszym podejrzeniu, w wyniku czego został powszechnie znienawidzony. Słysząc, że mieszkańcy Wu gardzą swoim królem, Suma rozkazał atak z rzeki pod wodzą dowódcy Wang Chuna. Król Wu nie miał pojęcia, co zrobić w obliczu zbliżającej się wojny. Zwołał resztki swojej rady i jeden z doradców polecił mu zbudować bambusową barierę na rzece, by uniemożliwić flocie dotarcie do stolicy Wu. Król zgodził się, więc wykonano ciężkie bambusowe sznury i rozciągnięto je tuż pod powierzchnią wody. Gdy dowódca Wang usłyszał o barierze, roześmiał się. Rozkazał swoim ludziom zbudować ogromne tratwy z drewnianych bali, na których ustawiono słomiane manekiny ubrane w zbroje i trzymające broń. Manekiny nasączono olejem i zamontowano mechanizm wyzwalający, który miał zapalić manekiny, gdy tratwy uderzą w barierę. Tratwy przepalały się przez bambus i płynęły dalej w dół rzeki do stolicy Wu. Widowisko flotylli tratew pełnych płonących ludzi tak przeraziło wojska Wu, że uciekły w popłochu. Suma zdobył Wu i założył krótkotrwałą dynastię Jin.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.