Pokonaj wroga od wewnątrz, przenikając do jego obozu pod pozorem współpracy, poddania się lub zawarcia traktatu pokojowego. W ten sposób możesz odkryć jego słabości, a następnie, gdy wróg opuści gardę, uderz bezpośrednio w źródło jego siły.

Ta strategia jest jednak bardziej złożona niż prosty podstęp. W tradycyjnym chińskim słownictwie wojskowym „gość” oznacza stronę, która przeprowadza atak na terytorium przeciwnika i tym samym przyjmuje na siebie rolę gospodarza w obronie swojego nowego terytorium. „Gość”, choć zachowuje inicjatywę jako atakujący, ma wiele słabości. Musi przewozić zapasy na duże odległości, walczyć w nieznanym terenie, zmagać się z wrogą ludnością i oblegać dobrze ufortyfikowane miasta. Doświadczony napastnik może jednak znaleźć kilka sposobów na pokonanie tych trudności. Potrafi udawać słabość i zwabić broniącą się armię do zaatakowania go w dobrze wybranym miejscu. W ten sposób napastnik walczący na terytorium przeciwnika może uczynić go swoim „gościem” i zyskać dla siebie przewagę wynikającą z pozycji gospodarza.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.