Wyślij swojemu wrogowi piękne kobiety, aby wywołały niezgodę w jego obozie. Ta strategia może zadziałać na trzech poziomach. Po pierwsze, władca jest tak zauroczony pięknością, że zaniedbuje swoje obowiązki i pozwala, by jego czujność osłabła. Po drugie, inni mężczyźni na dworze zaczną przejawiać agresywne zachowania, które zaognią drobne różnice, utrudniając współpracę i niszcząc morale. Po trzecie, inne kobiety na dworze, powodowane zazdrością i zawiścią, zaczynają knuć intrygi, jeszcze bardziej pogarszając sytuację.

Ta strategia powstała w specyficznych warunkach feudalnych Chin, poligamii i haremów. Dzisiaj byśmy raczej powiedzieli o fortelu na „damskiego wabika” (honey trap).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.