Autor: Fang Lizhi
Tytuł: The most wanted man in China: my journey from scientist to enemy of the state (Najbardziej poszukiwany człowiek w Chinach: moja droga od naukowca do wroga państwa)
Wydawnictwo: Henry Holt and Company (2016)

Fang Lizhi (1936 – 2012) był chińskim astrofizykiem, zastępcą rektora Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin i aktywistą. To jego m.in. jego liberalne idee zainspirowały prodemokratyczny ruch studencki z lat 1986-87 i wreszcie protesty na placu Tiananmen z 1989 roku. Z powodu swojego aktywizmu był wydalony z KPCh… dwa razy w roku 1957 i 1987. W 1957 r., po tym jak w czasie kampanii stu kwiatów opowiedział się za reformami w Partii Komunistycznej, Fang – mając zaledwie dwadzieścia jeden lat – został zwolniony ze stanowiska, pozbawiony członkostwa w Partii i wysłany do pracy na farmie w odległej wiosce. Przez następne dwie dekady, przez lata Wielkiego Skoku i Rewolucji Kulturalnej, był na przemian potępiany i rehabilitowany. Po śmierci Mao Zedonga w 1976 roku powrócił do normalnej pracy naukowej, ale cykl wkrótce rozpoczął się na nowo i ostatecznie w 1987 roku usunięto go z KPCh na dobre.

Po stłumieniu protestów w czerwcu 1989 roku Fang i jego żona szukali schronienia w ambasadzie USA, gdzie ukrywali się przez ponad rok, zanim pozwolono im opuścić kraj. W tym czasie Fang napisał autobiografię, która została opublikowana dopiero pośmiertnie w 2016 roku. Ciekawy zapis życia pokolenia chińskich intelektualistów ich fascynacji a potem rozczarowania partią komunistyczną.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.