Tytuł: East Asian Strategic Review 2022
Wydawca: National Institute for Defense Studies

Japoński NIDS (National Institute for Defense Studies – Narodowy Instytut Studiów nad Obroną) przygotował kolejną edycję swojego corocznego raportu na temat sytuacji strategicznej w Azji Wschodniej – raport jest ogólnie dostępny na stronie Instytutu. Japońscy analitycy postrzegają kwestię bezpieczeństwa w Azji Wschodniej bardzo szeroko, dlatego można znaleźć w tekście nie tylko omówienie zaangażowania poszczególnych państw w Afganistanie, ale też interakcji izraelsko-arabskich. Oczywiście głównym tematem jest teatr działań w bezpośrednim sąsiedztwie Japonii: Chiny, Półwysep Koreański, Rosja i Azji Południowo-Wschodnia. Raport kończy omówienie wpływu rywalizacji chińsko-amerykańskiej na region.

Zawsze warto zaznajomić się z inną perspektywą, ale – co nie powinno dziwić – w głównych założeniach Japończycy wyciągają w sumie podobne wnioski do europejskich kolegów.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.