Australijski rząd federalny zablokował powiązany z Chinami fundusz inwestycyjny przed zwiększeniem udziałów w strategicznym przedsiębiorstwie wydobywczym, działającym w sektorze metali ziem rzadkich. Spółka Northern Minerals Ltd we wtorek potwierdziła, że FIRB (Foreign Investment Review Board – Komisja Kontroli Inwestycji Zagranicznych) odrzuciła złożony w jeszcze w sierpniu zeszłego roku wniosek zarejestrowanego w Singapurze funduszu inwestycyjnego Yuxiao Fund, który chciał zwiększyć udziały w spółce do 19,9% z posiadanych 9,92%.

Decyzja miała zapaść 15 lutego br. FIRB powołała się na konieczność ochrony interesu narodowego Australii. Yuxiao Fund należy do Wu Yuxiao, obywatela Chin, który inwestuje w surowce na skalę międzynarodową. W tym kontroluje zakłady w Mozambiku dostarczających metale ziem rzadkich niższych klas do Chin.

Stosunki między ChRL a Australią poprawiły się po wyborze centrolewicowego rządu Partii Pracy w maju 2022 roku. Wznowiono spotkania ministerialne między oboma państwami i zniesiono niektóre chińskie ograniczenia handlowe wobec australijskiego eksportu – w tym na węgiel i bawełnę. Jednak rządy zachodnie, w tym australijski, dążą do  zmniejszenie roli Chin w łańcuchach dostaw metali ziem rzadkich i innych tzw. minerałów krytycznych. Australia, która jest największym na świecie dostawcą litu i głównym producentem metali ziem rzadkich, ma być według rządu federalnego bardziej selektywna w kwestii tego, komu pozwoli inwestować w swój przemysł minerałów krytycznych.

Northern Minerals planuje zostać pierwszym znaczącym światowym producentem dysprozu poza Chinami, które kontrolują 94% dostaw. Dysprosium jest kluczowym składnikiem magnesów do pojazdów elektrycznych. Co ciekawe, drugi co do wielkości udziałowiec również pochodzi z ChRL, jednak chińskie podmioty posiadają w sumie mniej niż 30% udziałów.1 Nie jest też pierwszy raz, kiedy rząd Australii powstrzymał chiński podmiot przed inwestycją w Northern Minerals. W 2020 roku ówczesny minister Josh Frydenberg zakazał Baogang Group Investments objęcia 11,1% udziałów w spółce.

Chiny skrytykowały Australię za wcześniejsze blokowanie chińskich inwestycji ze względu na bezpieczeństwo narodowe, mówiąc, że przyczyniło się to do wieloletniego dyplomatycznego zamrożenia.


1 Pekin od lat próbuje obchodzić rożnego rodzaju obostrzenia i limity inwestycyjne wysyłając wielorakie spółki rejestrowane poza ChRL, aby kupowały mniejszościowe udziały, licząc, że w sumie zgromadzone w ten sposób aktywa pozwolą na przejcie w praktyce strategicznych przedsiębiorstw.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.