Autor: Gregory B. Poling
Tytuł: On Dangerous Ground. America’s Century in the South China Sea (Niebezpieczne terytorium. Amerykańskie stulecie na Morzu Południowochińskim)
Wydawnictwo: Oxford University Press (2022)

Morze Południowochińskie nie jest miejscem zapalnym od wczoraj. Jak pokazuje w swojej świetnej książce Gregory Poling źródła sporów terytorialnych można tutaj odnaleźć w XIX wieku – jeżeli nie wcześniej. Na zaprzeszłe konflikty nakładają się pretensje Pekinu do praktycznie całości akwenu zgłaszane wbrew wszelkim regułom prawa morza (obecnego, jak i tego niepisanego) i zdrowemu rozsądkowi. Poling jednak koncentruje się w tym wszystkim przede wszystkim na roli jaką odgrywali i odgrywają Amerykanie. Jak w ich polityce nakładają i wzmacniają się nawzajem dwa paradygmaty. Z jednej strony rywalizacja mocarstwowa – najpierw z europejskimi potęgami kolonialnymi, potem z Japonią w okresie międzywojennym i II wojny światowej, a od lat 50. XX wieku powoli, ale systematycznie wzrastająca konfrontacja z komunistycznymi Chinami. Z drugiej, jest walka o utrzymanie zasady wolności żeglugi, a przez to – w dużym stopniu, ale nie wyłącznie, oczywiście – wolnego handlu. W efekcie dostajemy do ręki ciekawą narrację – napisaną rzecz jasna z amerykańskiej perspektywy – o Morzu Południowochińskim od 1800 roku do końca 2021.

Mogę polecić.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.