Stały Komitet OZPL1 uchwalił w zeszłą środę szeroko zakrojoną aktualizację ustawodawstwa kontrwywiadowczego (nieoficjalne tłumaczenie na angielski), zakazującą przekazywania jakichkolwiek informacji związanych z bezpieczeństwem narodowym oraz poszerzającą definicję szpiegostwa. Co ciekawe. ustawa nie definiuje, co wchodzi w zakres bezpieczeństwa lub interesów narodowych. W praktyce – jak zawsze – oznacza to, że to KPCh decyduje co jest „bezpieczeństwem” lub „interesem” ChRL. Ponadto „dokumenty, dane, materiały i przedmioty związane z bezpieczeństwem narodowym i interesami” będą po zmianach objęte taką samą ochroną jak tajemnice państwowe. W praktyce będzie można zamknąć każdego za przekazanie jakiejkolwiek informacji – nowelizacja i tak tylko nadaje ramy prawne dla stałej praktyki.

Nowelizacja rozszerza także definicję szpiegostwa, aby objąć nią cyberataki przeciwko organom państwowym lub krytycznej infrastrukturze informacyjnej. Zrewidowane prawo pozwoli władzom prowadzącym śledztwo kontrwywiadowcze na uzyskanie dostępu do danych czy informacji o majątku osobistym, co jest raczej usankcjonowaniem już stosowanych działań. Także inne narzędzie wykorzystywane już od dawna przez bezpiekę, znajduje swoje umocowanie w prawie, czyli zakaz przekraczania granic. Wygląda, że to pułapka zastawiona zwłaszcza dla obcokrajowców. Będą mogli wjechać, ale nie wyjadą, a równocześnie nie będzie potrzeby wsadzać ich za kratki – mniej krzyku na Zachodzie i przy tym sami będą musieli się utrzymywać w Chinach. Pierwszym celem będą jednak przede wszystkim decydenci, ponieważ teraz informowanie o łamaniu praw człowieka będzie po prostu aktem szpiegostwa.

W ostatnich latach Chiny zatrzymały dziesiątki Chińczyków i obcokrajowców pod zarzutem szpiegostwa. Sprawy o szpiegostwo są zazwyczaj sądzone w tajemnicy ze względu na ich powiązania z bezpieczeństwem narodowym. W zeszłym roku ChRL wprowadziła nowe zasady, które przyznają nagrody w wysokości do 100 tys RMB (20,7 tys USD) i specjalne certyfikaty Chińczykom, którzy dostarczają wskazówki dotyczące „aktów przeciwko bezpieczeństwu narodowemu.” Według przedstawiciela Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, obywatele mogą zgłaszać „akty przeciwko bezpieczeństwu narodowemu” zarówno w Chinach, jak i poza nimi poprzez gorącą linię, stronę internetową, pocztą, osobiście lub w jakikolwiek inny sposób.

Jest to pierwsza aktualizacja prawa od 2014 roku i będzie obowiązywać od 1 lipca br.


1 Ciało które zastępuję OZPL pomiędzy sesjami, czyli przez cały rok bez tygodnia z hakiem, kiedy zbiera się OZPL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.