W kroku mającym na celu poszerzenie dostępu inwestorów zagranicznych do chińskich rynków finansowych 15 maja br. zostaje wprowadzony program umożliwiający wzajemny dostęp do rynków swapów procentowych (interest rate swap)1 pomiędzy Chinami a Hong Kongiem.

Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem Ludowego Banku Chin, władz monetarnych Hong Kongu oraz Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hong Kongu, nowe rozwiązanie umożliwi inwestorom z Hong Kongu i z zagranicy dostęp do międzybankowego rynku finansowych instrumentów pochodnych w ChRL poprzez połączenie między instytucjami infrastruktury finansowej w Hong Kongu i na kontynencie. Jednak program będzie na początku ograniczony  „dziennym kontyngentem” w wysokości 20 mld RMB (2,9 mld USD). Zgodnie z oświadczeniem kwota ta może być „dostosowana” w późniejszym czasie

Pekin stara się za wszelką cenę ograniczyć odpływ kapitału. Jednym z elementów strategii – obok uszczelniania systemu, aby ograniczyć nielegalną ucieczkę kapitału – są próby przyciągnięcia zagranicznych inwestorów finansowych. U podstaw tej strategi jest założenie, że napływ zagranicznego kapitału nie tyle zrównoważy odpływ, ale zadziała uspokajająco na rodzimych inwestorów. Skoro inwestują tutaj Amerykanie czy Japończycy, to i wy nie macie się czego obawiać. Jednak zagraniczni inwestorzy są ostrożni i oczekują dostępu do instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem wahań stóp procentowych. Stąd nowy program.

Jednak jest jeden haczyk. Program działa tylko w jedną stronę, czyli jest dostępny dla inwestorów z Hongkongu i zagranicy, ale uczestnicy rynku z ChRL nie mają dostępu do tych instrumentów w Hongkongu i zagranicą. Chiński regulator oświadczył tylko, że zbada rozszerzenie „południowej odnogi” programu, która umożliwi inwestorom kontynentalnym dostęp do rynku finansowych instrumentów pochodnych w Hongkongu, „we właściwym czasie”.


1 Swap procentowy to rodzaj kontraktu pochodnego, w którym dwie strony zgadzają się na wymianę płatności odsetkowych od tej samej kwoty głównej w określonym czasie. Swapy umożliwiają inwestorom czerpanie korzyści z niższej ekspozycji na ryzyko.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.