Nie, to nie jest żart lub internetowy meme. Jest to pierwszy odcinek planowanej serii przygotowanej przez Chi Wang i Jim Lai. Superbohaterem jest Captain China, który jest wybudzony z hibernacji przez chiński rząd. Nasz kapitan jest produktem supertajnego programu komunistycznych superbohaterów stworzonego w czasie wielkiego (super) skoku (sic!).

Główną intrygą komiksu jest zderzenie się mentalności kapitana ukształtowanej przez maoistyczne idee ze współczesnymi Chinami. Bohater jest uzbrojony w gigantyczny pistolet Mausera (ulubiona broń prawdziwych rewolucjonistów) i nosi kostium uszyty z chińskiej flagi, ale wygląda, jak typowy produkt Marvela. Dyskusyjne jest nawet, czy wygląda, jak Chińczyk. Oryginalnie nazywał się The Liberator, ale w nowych kapitalistycznych Chinach Captain China jest bardziej sexy.

Ciekawym momentem jest, kiedy kapitan w czasie jednej ze swoich pierwszych akcji zabija złodzieja. Chińscy urzędnicy są nim rozczarowani. Przecież powinien go tylko pobić, jak to robią amerykańscy superbohaterowie. Niestety kapitan jest przyzwyczajony do szybkiej sprawiedliwości ludowej: prokurato-sędzia-i-egzekutor w jednej osobie. Urzędnicy martwią się, że takimi akcjami kapitan przysporzy ChRL złej prasy na świecie. Dlatego każą mu wyjąć naboje z pistoletu. Chiński Internet szybko uznał, że nawet superbohater zostaje ocenzurowany w ChRL (i cenzura to puściła). Mnie się to bardziej kojarzy z symboliczną kastracją.

Pierwszym zadaniem Captain China jest ochrona Obamy, który przyjeżdża do Chin. Czy muszę pisać, że komunistyczny superbohater ratuje życie prezydent, którego chcieli zamordować wrogowie Chin na chińskiej ziemi, by obarczyć zbrodnią ludową ojczyznę naszego superbohatera?

Źródło: Offbeat China

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. 乔清葵 03/19/2013 o 18:19

    Biały Chińczyk z brązowymi włosami, po prostu wow. Pewnie go podczas „transformacji” tak przemienili, żeby mógł lepiej szpiegować zgniły Zachód. Po prostu wow.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.