Nie, nie jest to moje desperackie wezwanie by głosować na mój blok w jakimś rankingu, ale tytuł ciekawego filmu. „Proszę, zagłosuj na mnie” (请投我一票) to film nakręcony w szkole podstawowej w Wuhan (武汉) w trzeciej klasie (ośmiolatki) dokumentujący wybory na gospodarza klasy. Kandydatami są Luo Lei, Xu Xiaofei i Cheng Cheng. Dzieci konkurują miedzy sobą podpuszczane przez nauczycieli i ambitnych rodziców. Podobno, były to pierwsze tego typu wybory w ChRL. Film pokazuje w jaki sposób rozumie się we współczesnych Chinach pojęcie i funkcję wyborów.

Mało kto wie jednak, jakie znaczenie w ChRL ma bycie gospodarzem klasy. Nie chodzi bynajmniej, przynajmniej nie tylko, o prestiż lub ego rodziców. Niektóre, w tym najlepsze uczelnie w ChRL przyjmują na studia tylko kandydatów, którzy choć raz pełnili rolę gospodarza lub wicegospodarza klasy na wcześniejszych etapach edukacji. Nic dziwnego, że rodzice z klasy średniej angażują się na całego już w trzeciej klasie, a mali kandydaci szybko uczą się całego arsenału trików, których nie powstydziliby się politycy w rozwiniętych demokracjach Zachodu.

Dla mnie, najciekawszy moment filmu, to ten kiedy nauczycielka przedstawia kandydatów i mówi, że właśnie te dzieci zostały wybrane na kandydatów. Tylko kto wybrał kandydatów?

(W polskiej wersji lektor mówi „wybraliśmy” kandydatów, ale ja słyszę coś innego po chińsku. Mogę się jednak mylić;-)

Film był w TVP2, więc pewnie można go obejrzeć, jeśli ktoś się postara. Polecam.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.