http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Chopsticks_and_fork.JPG/640px-Chopsticks_and_fork.JPG

Zgodnie z jednym z wielu chińskich przesądów wyjątkowa inteligencja Chińczyków, którą mają się oni charakteryzować, ma być rezultatem używania pałeczek. Operowanie pałeczkami ma pobudzać i stymulować mózg. Mam powody, aby w prawdziwość tego mitu powątpiewać. Masowe używanie pałeczek stanowi jednak poważny problem w Chinach.

Większość Chińczyków żyjących i pracujących w miastach zjada codziennie co najmniej jeden posiłek poza domem. Za każdym razem, kiedy zasiada do posiłku sięga po zestaw pałeczek jednorazowych. Codziennie są zużywane setki milionów par drewnianych pałeczek. Co roku jest to 45 miliardów par, jakieś 2 miliony metrów sześciennych drewna. Masowe korzystanie z pałeczek jest – nie jedyną oczywiście – przyczyną deforestacji Chin kontynentalnych.

W próbie powstrzymania tego szaleństwa w 2006 roku wprowadzono 5% podatek na pałeczki jednorazowe. Nie wiele to pomogło. Problem wiąże się z masową migracją Chińczyków do miast i zmianą zwyczajów żywieniowych oraz interakcji rodzinnych. Chińczycy jedzą coraz częściej na poza domem. Lunch w pracy, wieczorem kolacja w restauracji. Większość z nich korzysta z jednorazowych pałeczek.

Jakie są alternatywy? Pierwszą opcją są pałeczki wielokrotnego użycia. Problemem jest jednak zachowanie ich czystości. Chińskie restauracje – delikatnie mówiąc – nie należą do najczyściejszych miejsc na tej planecie. Nikt nie ufa, że pałeczki będą prawidłowo wyczyszczone i ten brak zaufania nie jest pozbawiony podstaw.

Problemem jest też materiał. Istnieją trzy opcje: drewno, plastik i metal. Drewno jest trudne do czyszczenia i po częstym naprzemiennym myciu i suszeniu zmienia kolor. W porach rozwijają się bakterie i pleśń. Żywot takich pałeczek jest dosyć krótki. Pałeczki z plastiku są śliskie i szybko się łamią. Zwłaszcza, kiedy są myte zbiorczo. Na plastiku i drewnie często pozostają ślady czyiś zębów, co raczej nie jest najlepszym przeżyciem estetycznym. Metalowe są wciąż śliskie, ale też ciężkie. (Chociaż metalowe pałeczki w średnim rozmiarze przyjęły się w Korei.)

Odmiennym podejściem byłoby apelowanie do ludzi o noszenie swoich własnych pałeczek. Niektórzy tak robią. Można kupić specjalny pokrowiec wieszany na szyi. Dostępne też są metalowe pałeczki skręcane. Problemem jest jednak nie tylko niedogodność pamiętania zawsze o pałeczkach, ale także ich mycie po konsumpcji.

Dlatego pojawił się ruch lub raczej moda, głównie wśród celebrytów, na używanie zachodnich sztućcy. Ciekawy jestem, jak to się przyjmie. Używanie pałeczek jest głęboko zakorzenione w chińskiej kulturze. Sam Konfucjusz miał wskazać na ich walory estetyczne i kulturowe. Używanie przy posiłku, który ma symbolizować pokój i harmonię, ostrych narzędzi było dla niego nieakceptowalne i charakteryzować barbarzyńców. No! W Chinach trudno dyskutować z Konfucjuszem.

Osobiście nie wyobrażam sobie, aby dobierać się do mojego 家常豆腐 widelcem.

Zdjęcie: Clementina

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.