(Poprzedni link już nie działa i nie wiem, jak długo będzie dostępne powyższe wideo.)

Na wideo widzimy wywiad z człowiekiem występującym pod imieniem Jusuf. The New York Times podaje, że jest on etnicznym Chińczykiem Han nazywającym się w rzeczywistości Bo Wang. Oczywiście nie ma możliwości, aby potwierdzić, czy nie pochodzi on z mniejszości Hui. Jusuf mówi, że przyjechał do Syrii walczyć z reżimem Bashara Al-Assada z Libii, gdzie znalazł się w czasie powstania przeciw Kadafiemu zainspirowany tekstami niejakiego Sayyida Qutba.

Jest to rzadki przypadek. Nie często Chińczycy Hui, tym bardziej etniczni Chińczycy Han angażują się w Dżihad i generalnie ekstremizm islamski. Całą historię można by potraktować właśnie w kategoriach ciekawostki, gdyby nie dwa istotne fakty.

Po pierwsze. Pekin broni reżimu w Damszku i pojawienie się obywatela ChRL walczącego przeciw Al-Assadowi stawia ChRL w złym świetle. Zwłaszcza, że taka polityka jest krytykowana przez inne kraje Bliskiego Wschodu (poza Iranem).

Łatwo nie docenić symbolikę całej sprawy. ChRL to kraj autorytarny, którego władzę dążą do jednomyślności społecznej („harmonia”). Polityka zagraniczna ma nie podlegać żadnemu kwestionowaniu przez społeczeństwo. Nawet jednego człowieka. Jeżeli znalazł się jeden desperat, to ilu jest takich, którzy myślą podobnie, chociaż nie artykułują tego (jeszcze) głośno?

Po drugie. Sama ChRL ma dużą społeczność muzułmańską. Inne mniejszości etniczne wyznające Islam nie są tak spolegliwe jak Hui. Zwłaszcza Ujgurzy w Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang). Nawet tych członków mniejszości, którzy wydają się zlaicyzowani i zsinizowani, Pekin nie może być pewien.

Poznałem kiedyś Ujgura w Pekinie, który ukończył prestiżową uczelnie, a jego ojciec był wysoko postawionym działaczem partyjnym w swojej prowincji. Ten przypadkowo spotkany chłopak wyciągnął zza pazuchy zawiniątko. W nim miał miniaturowe wydanie Koranu. Pokazał je nam (byłem z większą grupą obcokrajowców i żaden z nas nie ma nic wspólnego z Islamem) i powiedział: Chińczycy chcieli nam go ukraść.

Spotkałem go tylko raz, a on był gotowy przed obcymi ludźmi do takich wynaturzeń. Co muszą myśleć inni muzułmanie w ChRL?

Odpowiedź na to pytanie musi niepokoić władze.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] jest prawdą, że Ujgurzy walczą w szeregach ISIS lub innych organizacji paramilitarnych, to takie osoby stanowią mniejszość. Większość […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.