Były kanadyjski dyplomata, Michael Kovrig został zatrzymany wczoraj w ChRL. Jego miejsce pobytu jest w tej chwili nieznane. Kovrig pracuje obecnie dla think-tanku International Crisis Group, który stara się o jego zwolnienie.

Nie są też znane zarzuty, stawiane Kovigowi. Możliwe, że Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, którego agenci zatrzymali Kanadyjczyka jeszcze nie wymyśliło zarzutów. Także kanadyjska ambasada nie podała, czy zna przyczyny zatrzymania.

Trudno uwierzyć w podobny zbieg okoliczności, w którym najpierw Kanada zatrzymuje na żądanie Stanów Zjednoczonych Meng Wanzhou, dyrektor finansową Huawei, a tydzień później w ChRL jest zatrzymany były kanadyjski dyplomata.

Kovrig  w latach 2003-2016 pracował w kanadyjskim MSZ i był na placówkach dyplomatycznych między innymi w Pekinie i Hong Kongu.

Muszę przyznać, że to ciekawy ruch ze strony Pekinu: wziąć na zakładnika byłego dyplomatę. Nie wchodziło w grę wzięcie czynnego dyplomaty, ponieważ ci są objęci immunitetem dyplomatycznym – choć można się spodziewać „spontanicznych” protestów pod kanadyjskimi placówkami lub, co mniej prawdopodobne, napaści ze strony nieznanych sprawców. Dorzućmy jeszcze wezwanie do bojkotu kanadyjskich towarów. Z drugiej strony, nie ma też mowy o aresztowaniu żadnego menadżera zachodniej firmy, ponieważ to by spłoszyło ich wszystkich i uderzyło w gospodarkę ChRL.

Kovrig to idealny cel. Znany osobiście kanadyjskim dyplomatom, jeden z nich, a równocześnie osoba nie związana z biznesem, więc jego „zniknięcie” nie będzie postrzegane jako atak na „zachodnich kapitalistów”.

Ciekawe co zrobi teraz Ottawa? Nie wydaje się, aby mogła ustąpić i wypuścić Meng Wanzhou, ponieważ oznaczałoby to kompletną kompromitację. Wręcz na odwrót ekstradycja Meng Wanzhou do Stanów Zjednoczonych powinna nastąpić jak najszybciej. To niestety nie będzie najlepsza wiadomość dla Kovringa. Z drugiej strony, może Kanada się ugnie, ale to nie będzie z kolei dobra wiadomość dla reszty zachodniego świata.

Ciekawe też , jak daleko jest zdolna posunąć się kasta rządząca ChRL w obronie jednej ze swoich? Teraz już nie chodzi o zatrzymanie konkretnie Meng Wangzhou z Huawei, ale o fakt, że ktoś ośmielił się zatrzymać kogoś z nich, kogoś z elity.

Opublikował/a Michał Bogusz

9 Comments

 1. Dariusz Smaga 12/12/2018 o 21:41

  A czy nie chodzi tu o to,że ta akcja z zatrzymaniem CFO Huaweia spowodowała, że Xi grozi utrata twarzy, co , jak Pan niejednokrotnie pisał, jest niezwykle ważne dla Chińczyka ? Zatrzymanie nastąpiło w czasie gdy Xi w rozmowie z Trumpem uzgadniał rozejm w wojnie handlowej, co było, moim zdaniem, upokarzające dla Xi. Stąd reakcja Pekinu nerwowa, żeby nie powiedzieć histeryczna. Inną sprawą jest podstawa prawna zatrzymania CFO Huaweia . Jak Pan napisał , nastąpiło to na żądanie USA. Nie sądzę, żeby Huawei wypuszczał w podróż zagraniczną tak ważną osobę, gdyby wiedział, że grozi mu zatrzymanie. Gdyby chodziło o łamanie sankcji ONZ , to byłaby inna sprawa, ale tu chodzi raczej tylko o łamanie amerykańskich przepisów. O tym , że sytuacja jest niejednoznaczna świadczy choćby to, że w tym samym czasie francuski minister finansów ogłosił, że Huawei jest mile widziane we Francji. Podobnie Portugalia.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Śledztwo Departamentu Stanu rozpoczął jeszcze za Obamy, a aresztowali ja przy pierwszej okazji, kiedy postawiła stopę w kraju, z którego mogą mieć nadzieję, że uda się uzyskać ekstradycję.

   Podstawą ekstradycji jest łamanie amerykańskich przepisów, ale na tym polega przecież kwestia ekstradycji. Gdyby Meng łamała kanadyjskie przepisy, to była sądzona w Kanadzie…

   Francuzi na złość Amerykanom są gotowi odmrozić sobie uszy, a Portugalia jest zdesperowana, aby przyciągnąć chińskich inwestorów.

   Polubienie

   Odpowiedz

   1. Dariusz Smaga 14/12/2018 o 19:29

    Poczekajmy, co powie kanadyjski sąd. O tym, że nie jest to prosta sprawa świadczy fakt, że wstępnie termin rozprawy ekstradycyjnej wyznaczono na 1 lutego 2019 .To co się dzieje w tej sprawie potwierdza moje podejrzenia, że CFO Huaweia ma być zakładnikiem USA w wojnie handlowej z Chinami . Wypowiedź Trumpa na Twitterze o możliwej jego interwencji politycznej , na którą musiała zareagować kanadyjska MSZ, była niedźwiedzią przysługą oddaną sprawie ektradycji. Jeżeli Kanadyjczycy wydadzą Meng Amerykanom to Chińczycy będą mieli pożywkę do kampanii antykanadyjskiej, sugerującej, że Kanada nie jest samodzielna, ale jest na usługach Wielkiego Brata zza miedzy. Do czego Chińczycy mogą się posunąć z powodu utraty twarzy pokazuje fakt zatrzymania kolejnego Kanadyjczyka . Obawiam się , że to nie koniec.

    Polubienie

   2. W tej teorii jest jeden problem, śledztwo w sprawie rozpoczęto w 2010 r. Huawei i Meng widzieli o śledztwie od marca 2017 r., a nakaz aresztowania Meng został wystawiony w 22 sierpnia br. i została zatrzymana przy pierwszej okazji, akurat padło na Kanadę.

    Polubienie

   3. Dariusz Smaga 18/12/2018 o 21:02

    O tym, że sprawa nie jest tak czarno-biała i jednoznaczna ( śledztwo było „w sprawie” ) jak Pan sugeruje świadczy załączony artkuł J.D.Sachsa. Zatrzymano Meng , gdy była na terytorium w czasie tranzytowej przesiadki do Meksyku, co świadczy o celowym polowaniu na nią . Wymowne jest też porównanie działań wobec niej i wobec podobnej rangi oficjeli z różnych korporacji, które też łamały sankcje. https://www.theglobeandmail.com/opinion/article-the-us-not-china-is-the-real-threat-to-international-rule-of-law/?utm_mediueferrer:+Social+m=RNetwork+/+Media&utm_cam

    Polubienie

   4. Oczywiście, że było polowanie. Na tym przecież to polega, że jak się wystawia nakaz aresztowania, to się na takiego poluje i łapie przy najbliższej okazji…

    Polubienie

 2. A może to USA potrzebuje stałego zagrożenia, od Korei od Rosji, od Chin, od Iranu i.t.d. – trzeba jakoś uzasadnić te niebotyczne wydatki na zbrojenia…USA na nie wydają więcej niż wszystkie pozostałe państwa razem wzięte…

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] niż zatrzymanie Australijskiego obywatela, zaraz po zatrzymaniu w sumie co najmniej 13 Kanadyjczyków. Nawet jeżeli, jak mi się wydaje, nie ma to większego związku ze sprawą Huawei. Po prostu nie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Spavor i Michael Kovrig, dwaj spośród kilkunastu Kanadyjczyków zatrzymanych w ChRL w odpowiedzi na aresztowanie w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.