Michael Spavor i Michael Kovrig, dwaj spośród kilkunastu Kanadyjczyków zatrzymanych w ChRL w odpowiedzi na aresztowanie w Kanadzie na wniosek amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei i córki założyciela Huawe, Ren Zhengfei, zostali oficjalnie oskarżeni o szpiegostwo.

Kovrig jest obwiniany o “zbieranie i kradzież wrażliwych informacji i innych danych wywiadowczych” co najmniej od 2017 roku. Z kolei Spavor jest oskarżony o dostarczanie informacji Kovingowi, ale już nie o ich zbieranie lub kradzież (SIC!).

W poniedziałek kanadyjski premier, Justin Trudeau opublikował oświadczenie, w którym wyraził „oczywiste zaniepokojenie przyjętą rzez Chiny pozycją” oraz zaznaczył, iż „jesteśmy zaangażowani i popieramy dwóch Kanadyjczyków, którzy zostali arbitralnie zatrzymani w Chinach. Jesteśmy państwem praworządnym. Zagwarantujemy, żeby rządy prawa były przestrzegane. To niefortunne, że Chiny kontynuują z tymi arbitralnymi zatrzymaniami.”

Ogłoszenie zarzutów przeciwko Kanadyjczykom nastąpiło dwa dni po tym, kiedy Kanada ogłosiła, że będzie kontynuować procedurę ekstradycyjną Meng Wanzhou. Wszystko jest oczywiście przypadkowe i jednym wielkim zbiegiem okoliczności. Wcześniej zarzucano im jedynie „zagrożenie bezpieczeństwu narodowemu Chin”. Działania Pekinu mają znamiona prostego działania odwetowego, a zatrzymani Kanadyjczycy odgrywają de facto rolę zakładników. Świadczy też o tym fakt, że nie wiadomo, co i kiedy się stanie w następnej kolejności. Pekin jedynie podał, że „następne kroki procedury sądowej zostaną podjęte w odpowiedniej chwili”, a do tego momentu zatrzymani pozostaną w areszcie. Oczywiście w przeciwieństwie do Meng Wanzhou nie mogą oni liczyć na zwolnienie za kaucją do aresztu domowego. Procedura ekstradycyjna zajmie w Kanadzie lata i można podejrzewać, że tyle samo lat spędzą w areszcie Spavor i Kovrig.

Różnice w pozycji zatrzymanych w ChRL a dyrektor Huawei świadczy fakt, że jej adwokaci planują zaskarżenie władz kanadyjskich o nieuzasadnione zatrzymanie, kiedy uwięzieni w ChRL Kanadyjczycy mogą pisać na Berdyczów, w najlepszym wypadku.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] za pogwałcenie zakazu eksportu amerykańskich technologii do Iranu. Potem aresztowano jeszcze Michaela Spavora i Michaela Kovriga, których osądzono w tajnych procesach za […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.