Wczoraj sąd w Shenyang odrzucił apelację Kanadyjczyka, Roberta Schellenberga w sprawie wyroku śmierci za przemyt metamfetaminy do Australii w 2014 r. Skazaniec uparcie twierdzi, że jest niewinny i pierwotnie otrzymał wyrok 15 lat więzienie. Lecz po tym, jak się odwołał, to dostał nagle karę śmierci. Tak drastyczna zmiana wyroku wydaje się powiązana z sytuacją po zatrzymaniu w Kanadzie na wniosek Amerykanów Meng Wanzhou za pogwałcenie zakazu eksportu amerykańskich technologii do Iranu. Potem aresztowano jeszcze Michaela Spavora i Michaela Kovriga, których osądzono w tajnych procesach za szpiegostwo.

Oczywiście, władze w Pekinie zaprzeczają, że wszystkie te sprawy mają cokolwiek wspólnego z zatrzymaniem Meng. Jednak do tej pory nie wydano wyroków na Spavora1 i Kovrega, mimo że procesy zakończyły się już w marcu br., a sprawa Schellenberga trafi teraz do Najwyższego Sądu Ludowego na obowiązkowe przegląd, co skutkuje automatycznym odroczeniem na dwa lata.2 Wygląda więc na to, że Pekin przypomniał Ottawie o sprawie i czeka na ruch z drugiej strony.

Sprawa Meng potrwa jeszcze trochę, ale dowody przeciwko niej są dosyć poważne, a kanadyjskie sądy odrzucają wnioski o ekstradycję tylko, kiedy oskarżony jest zbyt chory, aby stanąć przed sądem lub istnieje uzasadniona obawa, że nie będzie miał uczciwego procesu. Jeżeli (kiedy?) zapadnie wyrok zezwalający na ekstradycję, to wtedy minister sprawiedliwości będzie musiał wyrazić ostateczną zgodę na ekstradycję i Pekin liczy, że uda się wywrzeć presję na rząd w Ottawie, aby zwolnił Meng.

To co jest naprawdę ciekawego w tej sprawie, to pytanie: dlaczego Pekin jest tak zdesperowany, aby potrzymać ekstradycję Meng do Stanów Zjednoczonych? Rodzina Meng należy raczej do średniego szczebla w hierarchii partyjnej. Jej matka i dziadek, Meng Jun i Meng Dongbo stali wyżej w systemie niż jej ojciec Ren Zhengfei, ale nadal to nie jest ten szczebel, aby brać za nią zakładników i narażać się na związane z tym konsekwencje międzynarodowe. Oczywiście, można powiedzieć, że pod rządami Xi jinping ChRL nie będzie się czymś takim przejmować, ale moim zdaniem to uproszczenie. Myślę, że Meng po prostu wie za dużo. Huawei łamała prawdopodobnie rożnego rodzaju sankcje i ograniczenia licencyjne nie tylko w sprawie re-eksportu amerykańskich technologi do Iranu. Jest jeszcze kwestia domniemanego przekazywania technologii ALW. Dlatego podejrzewam, że w Pekinie boją się, że kiedy Meng trafi do Stanów Zjednoczony i będzie groził jej wysoki wyrok,3 to może pójść na współpracę.

Zastanawiająca jest też bezczynność rządu Justina Trudeau. Ottawa ma wiele narzędzi, aby uderzyć w interesy chińskiej elity. Choćby zająć się kwestią posiadanych przez partyjne klany nieruchomości w Kanadzie. Jednak Trudeau wybrał bezczynność. Dlaczego?


1 AKTUALIZACJA: Ten wpis przygotowałem dzień wcześniej, a agencje własnie podały, że Spavor dostał wyrok 11 lat.
2 Taki jest przynajmniej stan prawny w ChRL, ale nieraz się zdarzało, że lokalne władze się tym nie przejmowały i skazańcy jechali na publiczną egzekucję prosto z sali sądowej po pierwszej instancji.
3 Za każde udowodnioną kradzież tajemnicy handlowej grozi jej dziesięć lat więzienia, a w amerykańskim systemie każdy wyrok odsiaduje się osobno, więc łączna kara może wynieść nawet kilkadziesiąt lat w tej sprawie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.