Prowadzacy-umarlych-Opowiesci-prawdziwe-Chiny-z-perspektywy-nizin-spolecznych_Liao-Yiwu,images_product,29,978-83-7536-236-7Liao Yiwu, Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych, Czarne 2011.

Fascynująca książka, która ciekawie się komponuje z wczorajszym wpisem. Liu Yiwu zebrał w jednej książce wywiady z kilkudziesięcioma przedstawicielami najbiedniejszych warstw komunistycznych Chin. Rozmawiał z – między innymi – handlarzem ludźmi, zawodowym żałobnikiem, kierownikiem publicznej toalety, mistrzem Fengshui, trędowatym, chłopskim cesarzem, lunatykiem i śpiewakiem ulicznym. Nie wszyscy byli z góry skazanie przez urodzenie na biedę i bycie obywatelem drugiej kategorii. Niektórzy – jak muzyk, który powiedział za dużo, popełnili błąd. Wystarczyło narazić się komuś ważnemu, aby zostać strąconym na samo dno. Przez strony książki Liao Yiwu przewija się cały katalog ludzi wykluczonych w dzisiejszych Chinach – Sól Ziemi Chińskiej.

Z rozmów Liao Yiwu wyłania się obraz, wyobrażenie, jakie ci ludzie mają o współczesnych Chinach. Nie jest to obraz, jaki Partia chciałaby im narzucić, ale jest on równie daleki od marzeń demokratycznej emigracji lub europejskich dziennikarzy.

Jest to o tyle ciekawe, że jesteśmy zazwyczaj skazani na relacje zachodnich dziennikarzy i specjalistów od Chin, którzy rozmawiają z przedstawicielami elit intelektualnych i gospodarczych. Czyli ludźmi, którzy są związani w jakiś sposób z systemem. Nawet ludzie zaliczani do opozycji, sprzeciwiający się autorytarnym rządom są inni od tych z dołów społecznych. Czytając wywiady Liao Yiwu można zauważyć pęknięcie między tym światem biedaków a elitami z różnych stron politycznej barykady. Czasami wydaje się, że nic ich nie obchodzi wielki spór o Chiny. Ich Chiny są na innej planecie.

Polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] 7. To jedna z pierwszych książek, które polecałem. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Czarne znowu wydało ciekawą non-fiction z ChRL. Z przyjemnością – choć przeczytałem ją z pewnym poślizgiem […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] już jego książki o losach osób zaangażowanych w protest na Tiananmen w 1989 roku oraz serię reportaży o współczesnej ChRL. Dzisiaj chciałbym polecić jego inną książkę, którą także zawdzięczamy wydawnictwu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.