Duncan_Island_-_December_2012ChRL rozpoczęła program wysyłania grup wycieczkowych na Wyspy Paracelskie – sporny region na Morzu Południowochińskim.

Agencja Xinhua podała, że turyści będą mieszkać na statkach wycieczkowych, ponieważ na wyspach nie ma potrzebnej infrastruktury. Jest tam tylko jeden hotel i nie ma źródeł słodkiej wody.

Roszczenia do wysp zgłaszają także Wietnam i Republika Chińska (Tajwan). Wyspy są we władaniu ChRL od 1974 roku, kiedy zostały zajęte w wyniku krótkiej wojny z Wietnamem Południowym.

W związku z postępem technologi wydobywczych, które mogą obecnie pozwolić na dotarcie do bogatych, podwodnych złóż ropy i gazu zimnego, wzrasta w regionie napięcie.

ChRL podejmuje co chwila działania, które mają umocnić jej władanie w regionie. Taki sam cel przyświeca udostępnieniu wysp chińskim turystom.

Haihang Group przygotowała wycieczkowiec o wyporności 47 tysięcy ton, który może zabrać na pokład dwa tysiące pasażerów, a drugi bliźniaczy statek jest w planach budowniczych.

Pierwsza podroż ma się odbyć – oczywiście – przy okazji wakacji związanych z obchodami Pierwszego Maja. Wycieczkowicze będą spędzać większość czasu na statkach, ale w planach są zaplanowane wizyty na wyspach.

W przyszłości mają zostać poprawione warunki sanitarne w porcie największej wyspy – Woody Island. Nie będzie to łatwe, ponieważ ma ona lekko ponad dwa kilometry kwadratowe. Mimo to Pekin ustanowił tam w zeszłym roku lokalne władze.

W marcu łodzie patrolowe Marynarki Wojennej ALW otworzyły ogień do wietnamskich rybaków i podpaliły ich łodzie. Pekin twierdzi, że rybacy przebywali na wodach terytorialnych ChRL, a kutry zapaliły się od flar.

W zeszłym roku także było blisko do wybuchy konfliktu z Filipinami w innym regionie Morza Południowochińskiego na tzw Płyciźnie Scarborough.

ChRL zgłasza swoje pretensje na podstawie UNCLS (UN Convention on the Law of the Sea) do stworzenia 200 milowej wyłącznej strefy ekonomicznej. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana i inne kraje regionu mają równie uzasadnione pretensje historyczne.

Sam status wysp nie jest rozstrzygnięty w świetle prawa międzynarodowego.

Żródło: BBC

Zdjęcie: Livewireshock

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.