AS_CHIN_OTWczoraj ALW rozpoczęła operację wymiany tablic rejestracyjnych w swojej flocie samochodów osobowych. Nie chodzi bynajmniej o zmiany estetyczne lub wynikające z potrzeby zwiększenia puli dostępnych numerów rejestracyjnych. Celem jest walka z korupcją i rozrzutnym stylem życia w szeregach armii.

Kwatermistrzostwo ma zamiar zakończyć operację już jutro, kiedy dotychczasowe tablice rejestracyjne stracą ważność.

Wojskowe samochody – jak wszystkie urzędowe pojazdy w ChRL – posiadają specjalne tablice rejestracyjne, które różnią się od cywilnych nie tylko kolorem, ale także specjalnymi czerwonymi ideogramami określającymi rodzaj sił zbrojnych.

Na zakorkowanych ulicach chińskich miast te uprzywilejowane pojazdy budzą powszechną zazdrość możliwością bezkarnego łamania przepisów, a nagminne nadużywanie prawa do jeżdżenia na syrenie jest codziennością.

Co ciekawe, większość samochodów wojskowych nie stanowią proste pojazdy terenowe, których byśmy się spodziewali po wojsku. Przeważają luksusowe pojazdy z importu. Dominują niemieckie i amerykańskie, ale nie brakuje także japońskich.

Nie są to w rzeczywistości samochody wojskowe, a prywatne. Tablice rejestracyjne na nich są prezentami od znajomych wojskowych lub rodziny. Często stanowią dowód „wdzięczności” za przysługę lub zostały po prostu sprzedane „na lewo”. Często umożliwiają nawet tankowanie za darmo w bazach zaopatrzeniowych ALW.

Teraz do posiadania nowych tablic będą mieli prawo tylko wojskowi, ale nie będzie można na nie rejestrować niektórych typów samochodów, nawet jeżeli należą do oficerów. Na czarnej liście znalazły się takie marki jak Mercedes-Benz, BMW, Lincoln, Cadillac, Volkswagen Phaeton, Bentley, Jaguar, Porsche, a także SUVy włącznie z Land Rover, Porshe Cayenne i Audi Q7. Ponadto zakazane są pojazdy droższe niż 450 000 RMB (72 900 USD) oraz emitujące zbyt dużo dwutlenku węgla.

Wymiana tablic wpisuje się w plany Xi Jinping walki z ostentacyjną konsumpcją i jawnymi przejawami korupcji. Ostatnimi laty furorę w chińskim Internecie robiły zdjęcia limuzyn z wojskowymi tablicami rejestracyjnymi. Także kilka głośnych wypadków spowodowanych przez dzieci eminentnych członków władz miało miejsce w sportowych samochodach na specjalnych „blachach”.

Czy wymiana tablic rejestracyjnych w wojsku jest oznaką poważniejszych zmian, czy tylko akcją propagandową?

Zobaczymy.

Zdjęcie: www.worldlicenseplates.com

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.