taiwan_flags

Protestanci palą filipińską flagę.
Zdjęcie: AFP

Na Tajwanie rozlewają się antyfilipińskie protesty. Na ulice wyszli dzisiaj rybacy oburzeni śmiercią tajwańskiego rybaka w wyniku obstrzału filipińskiej straży wybrzeża.

Prezydent Filipin Beningo Aquina III wezwał do uspokojenia napięcia między obydwoma państwami i potwierdził, że rozpoczęto oficjalne śledztwo w zawiązku z incydentem.

Protestanci jednak nie usłuchali i obrzucili Ambasadę (de facto ale nie de iure) Filipin w Tajpej jajkami.

Do zajścia doszło w piątek, kiedy Filipińska łódź patrolowa otworzyła ogień w kierunku tajwańskiej łodzi rybackiej. Według Filipińczyków rybacy naruszyli ich wody terytorialne.

Opozycja na Tajwanie nawołuje władze do stanowczej reakcji.

Armia tajwańska wysłała w region dodatkowe jednostki, a rzad zażądał przeprosin i rekompensaty dla rodziny zabitego. W wypadku odmowy zagroził wstrzymaniem prawa dla filipińskich pracowników do pracy na wyspie.

Na Tajwanie pracuje prawie 90 tysięcy Filipińczyków. Głównie pomoc domowa i robotnicy fizyczni, którzy wysyłają co roku do kraju miliony dolarów.

Cała sprawa jest kolejną odsłoną sporu w rejonie Morza Południowochińskiego. Oprócz Tajwanu i Filipin zgłaszają pretensje do spornego regionu także ChRL, Wietnam, Brunei i Malezja.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] które wymagają rozmów. Przede wszystkim należy ustanowić kanały komunikacji na wypadek zadrażnień ma Morzu Południowochińskim i rozstrzygnąć sporne kwestie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.