Na początku swojej prezydentury Rodrigo Duterte wydawał się skłonny pójść na ugodę z Pekinem, ale jak było do przewidzenia, w ciągu roku zmienił pozycję i powrócił do kursu swojego poprzednika, Benigno Aquino III, ostrzegając Pekin by nie igrał z ogniem. Duterte próbuje także ugrać na antychińskiej polityce inwestycje i transfer technologii z Japonii. Nie ma już mowy o neurotycznej i chaotycznej polityce z początków prezydentury – nie jest to może dyplomacja najwyższych lotów, ale trudno odmówić Duterte postępów.

Nie wiem, czy nadzieje polityków w Tajpej nie są nad wyraz optymistyczne. Możliwe, że subtelności w nazewnictwie wyspy są dla Duterte po prostu zbyt skomplikowane i nie ma w tym ukrytego przekazu.

Tajwan pokłada pewne nadzieje w politycznej transformacji Duterte. Zwłaszcza, że sam Duterte wydaje się wysyłać sygnały w stronę Tajpej.

Od objęcia urzędu w publicznych wystąpieniach mówi wprost o Tajwanie i nie używa zwrotu „Taiwan Authority of China” (Tajwan Zwierzchnictwo Chin), jak zawsze odnosił się do wyspy Aquino. Co przez swoją dwuznaczność (kto jest zwierzchnikiem kogo?) też nie było po myśli Pekinu, który preferuje termin „Chińskie Tajpej”.

Wydaje się, że podobnie jak w wypadku Japonii, Duterte szuka okazji, by pozyskać inwestycje oraz technologie i dodatkowo spieniężyć odwrót od ugodowej polityki z Pekinem. Tajwan jest jednak przyzwyczajony do tego typu transakcji wiązanych i nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem oczekiwań partnera. Pierwsze kroki już poczyniono, znosząc – nie bez perturbacji – wymóg wizowy dla Filipińczyków, a Filipiny są jedną z podstaw „Nowej polityki w kierunku południowym” prezydent Tsai Ing-wen.

Zobacz: Tajwan opóźnia program bezwizowy dla Filipińczyków

Oczywiście, Manila i Tajpej mają wiele wspólnych interesów – nie tylko wspólnego przeciwnika. Badanie i eksploatacja zasobów morskich, bezpieczeństwo i walka z przestępczością, ale też przywiązanie do demokracji – nawet w wypadku takiego populisty jak Duterte.

Tajwan i Filipiny mają też problemy, które wymagają rozmów. Przede wszystkim należy ustanowić kanały komunikacji na wypadek zadrażnień ma Morzu Południowochińskim i rozstrzygnąć sporne kwestie rybołówstwa.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] to na kolejną zmianę w polityce Duterte. Jakiś czas temu pisałem, że prezydent Filipin mówił o gwarancjach bezpieczeństwa, jakie daje […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.