Według informacji MSZ w Tajpej zniesienie wymogu wizowego dla obywateli Filipin zostało przełożone z czerwca na wrzesień br. Oficjalnym powodem ma być konieczność „zakończenia odpowiednich procedur administracyjnych oraz koordynacja między urzędami.” W rzeczywistości problem stanowią obawy na wyspie przed niekontrolowanym napływem imigrantów zarobkowych z Filipin.

Nawet termin wrześniowy zniesienia reżimu wizowego dla Filipińczyków wydaje się zagrożony, ponieważ w oświadczeniu MSZ znalazło się stwierdzenie, że „dane o implementacji oraz inne szczegóły będą ogłoszone we wrześniu lub w innym odpowiednim terminie w ciągu roku.”

Pomysł zniesienia wiz dla Filipińczyków pojawił się w kwietniu wraz z tzw. „nową polityką w kierunku południowym”, która ma wzmocnić i rozwinąć relacje Tajwanu z krajami regionu. Problem w tym, że z wyjątkiem Singapuru, większość państw regionu jest znacznie uboższa od Tajwanu, stąd obawy przed napływem taniej siły roboczej. Zwłaszcza, że Tajwan cierpi na stagnację płac i wejście na rynek pracy rzeszy pracowników gotowych do zaakceptowania niższych stawek może zniwelować plany rządu realnego zwiększenia siły nabywczej ludności.

Wielu Filipińczyków już teraz pracuje na Tajwanie w ramach programu wydawania wiz pracowniczych. Filipiny są też objęte programem wiz elektronicznych (e-visa) pozwalającym na krótki pobyt na wyspie. W zeszłym roku z Filipin przyjechało niemniej niż 170 tysięcy osób.

Tajwan stara się zrównoważyć odpływ turystów z kontynentu przez otwarcie się na inne kraje Azji Wschodniej, kłopot w tym, że równocześnie boi się napływu imigrantów zarobkowych z tych państw. Rezultatem jest polityka pełna wahań i zwrotów, jak w tym wypadku.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Zobacz: Tajwan opóźnia program bezwizowy dla Filipińczyków […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.