3228A20D-BCDB-4066-92A6-BA51FA309CC3_mw1024_n_sOficjalne organy KC KPCh i Narodowej Administracji Turystyki (国家旅游局) wezwały chińskich turystów wyjeżdżających zagranicę, aby poprawili swoje zachowanie.

Centralna Komisja Budowy Cywilizacji Duchowej KPCh (国共产党中央精神文明建设指导委员会) przygotowała rymowany poradnik dla chińskich turystów jak zachowywać się w „cywilizowany sposób” poza miejscem zamieszkania.

Jest to pokłosie sprawy 13 letniego chłopca z Nankinu, który zniszczył fresk z przed 3 500 lat w Luksorze. Co uwolniło skrywane na świecie żale na turystów zza Wielkiego Muru.

Ostatnia dekada była okresem prawdziwego bumu turystycznego w ChRL. Chińczycy zaczęli podróżować nie tylko po kraju, ale też zagranicę. Jeszcze w 2000 roku w celach turystycznych wyjechało z ChRL 10 milionów. W 2012 roku było to już 83 miliony.

Razem z bumem przyszły też kłopoty wizerunkowe. Lista rzeczy, których nie powinno się robić, jest też listą rzeczy, które chińscy turyści najczęściej robią.

Centralna Komisja Budowy Cywilizacji Duchowej KPCh przypomina swoim obywatelom, iż nie należy rozmawiać zbyt głośno w miejscach publicznych, deptać trawy, gonić, krzywdzić lub ewentualnie karmić dzikich zwierząt i trzeba „bojkotować zachowania związane z feudalnymi zabobonami” (tutaj chodzi oczywiście u uczestnictwo w aktach religijnych  – wielu chińskich chrześcijan wykorzystuje okazję by dostąpić sakramentów zabranianych lub utrudnianych w kraju). Takie rzeczy jak narkotyki lub hazard wydają się już tylko dodatkiem.

Całe szczęście naród potrafi się śmiać sam z siebie i hitem w czasie Chińskiego Nowego Roku była komedia „Zgubieni w Tajlandii” (人再囧途之泰囧) eksploatująca do bólu zarówno schemat stworzony w Hangover, jak i doniesienia o zachowaniu się chińskich turystów, kiedy tylko wyrwą się z okowów partyjnej moralności.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] co roku jeździ na wakacje krajowe i zagraniczne. Wraz z tą falą pojawiły się jednak kłopoty, zwłaszcza na obczyźnie. Nie ukrywajmy, świat nie był przygotowany na zetknięcie się ze zjawiskiem, jakie stanowi grupa […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] stara się zrównoważyć odpływ turystów z kontynentu przez otwarcie się na inne kraje Azji Wschodniej, kłopot w tym, że równocześnie boi się […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.