Pekin wystosował protest w związku z wizytą filipińskiego Ministra Obrony, Delfina Lorenzana i szefa sztabu, gen. Eduardo Ano na spornej wyspie Thitu na Morzu Południowochińskim.

To zwrot w polityce populistycznego prezydenta Rodrigo Duterte, który do tej pory starał się załagodzić spór terytorialny z ChRL. Wygląda na to, że nie dało się dłużej negować realiów geopolitycznych.

Minister i szef sztabu polecieli na wyspę w piątek w towarzystwie grupy dziennikarzy. Spotkali się tam z żołnierzami miejscowego garnizonu i mieszkającymi wraz z rodzinami na wyspie rybakami. Cała wizyta, włącznie z ceremonią wciągania flagi miała charakter manifestacji politycznej.

Manila rozpoczyna w przyszłym miesiącu budowę portu na wyspie oraz powiększenie i umocnienie pasa startowego. Umożliwi to rozbudowę infrastruktury militarnej na wyspie oraz instalacji do odsalania wody i siłowni słonecznej. Zaplanowane wydatki sięgają 32 milionów USD.

Thitu, nazywana na Filipinach Pag-asa („nadzieja” w języku tagalog), a przez chińczyków Zhōngyè Dǎo (中业岛), jest drugą co do wielkości wyspą w archipelagu Spratly. W odległości ok. 25 km znajduje się sztuczna wysepka Subi zamieniona przez Pekin w wojskową bazę.

Dwa myśliwce ALW próbowały – według słów strony Filipińskiej – przeszkodzić w podróży, ale filipińscy piloci oświadczyli, iż lecą nad filipińskim terytorium. Typowa pokazówka z obydwu stron. Nie ma to większego znaczenia.

To co się liczy to zejście Duterte na ziemię i powrót Manili do polityki walki o swoje prawa w regionie. Logiczną konsekwencją tego będzie teraz ponowne zbliżenie z Waszyngtonem. Problem w tym taki, iż Donald Trump zaczął ostatnio pałać ciepłym uczuciem w stosunku do Pekinu. Może się zdarzyć, iż Duterte jeszcze zatęskni za Barckiem Obamą.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] wydawał się skłonny pójść na ugodę z Pekinem, ale jak było do przewidzenia, w ciągu roku zmienił pozycję i powrócił do kursu swojego poprzednika, Benigno Aquino III, ostrzegając Pekin by nie igrał z […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] zwrot w polityce zagranicznej Duterte. Na początku prezydentury szukał zbliżenia z Pekinem, aby ochłodzić relacje, a teraz wydaje się, że na nowo próbuje zbliżyć się do ChRL. W rzeczywistości Manila […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.