IMG_1247

Mistrz Zhuang, Prawdziwa księga południowego kwiatu, Wydawnictwo Wodnika 1992.

Księga Zhuangzi, znana też pod tytułem „Prawdziwa księga południowego kwiatu” (南华真经), jest najważniejszym traktatem taoistycznym (zaraz po „Daodejing” 道德经 Laozi 老子) przypisywanym Zhuangzi (庄子) 369?-286? p.n.e.

IMG_1236Nie starczyłoby mi życia by napisać o Księdze Zhaungzi, ale dzisiejszym tematem jest komiks zainspirowany kwiatkiem z południa. Komiks jest dzieckiem tajwańskiego rysownikia Tsai Chinh Chung i został wydany po polsku w latach dziewięćdziesiątych.

IMG_1243Na komiks – tak jak na oryginał – składają się paraboliczne przypowieści przekazujące nauki taoistyczne. Co ciekawe bohaterem wielu przypowieści Zhuangzi jest Konfucjusz, ale jest to zabieg przemyślany i podszyty pewną złośliwością, ponieważ Konfucjusz często tutaj zaprzecza… Konfucjuszowi.

Tsai Chinh Chung stworzył potem całą serie poświęconą klasycznej chińskiej myśli, niestety (czy na pewno?) inne szkoły filozoficzne nie potrafią się aż tak dobrze odnaleźć we współczesnej formie, ale też i treści.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wydanie “Prawdziwej księgi południowego kwiatu”. Pisałem już kiedyś o wersji komiksowej, teraz można poznać właściwy […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.