Hong_Kong_Skyline_Restitch_-_Dec_2007

Tysiące mieszkańców Hong Kongu opuściło terytorium przed przejęciem przez ChRL w 1997 roku lub w latach następnych. Większość z nich wybrała Kanadę ze względu na bardzo dogodne warunki stworzone tam dla imigrantów. Fala emigracji z Hong Kongu nie tylko wpłynęła na terytorium, ale tez przyczyniła się do zmian w samej Kanadzie, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu, głównie Vancouver.

Kiedy okazało się, że Pekin mniej więcej przestrzega swoich zobowiązań wynikających z porozumienia z 1984 roku, trend się odwrócił. Kanadyjski cenzus imigracyjny pokazuje, że w Hong Kongu osiedliło się około 153 tysięcy Kanadyjczyków urodzonych w Hong Kongu.

Ponieważ Hong Kong nie uznaje podwójnego obywatelstwa nawet dla potrzeb statystycznych, to miejscowe dane mówią tylko o 16 tysiącach Kanadyjczyków mieszkających na stałe w 2012 r.

Populacja Hong Kongu to ponad 7 milionów, ponad 150 tysięcy stanowi poważny udział. Zwłaszcza, iż dane z cenzusu imigracyjnego nie obejmują wszystkich. Ottawa szacuje na podstawie badań ankietowych, że w Hong Kongu może przebywać na stałe nawet 295 tysięcy Kanadyjczyków.

Nic dziwnego, że władze kanadyjskie są wyczulone na kwestię Hong Kongu. Każdy „nieodpowiedzialny” krok ze strony Pekinu może zaowocować powrotem do Kanady blisko 300 tysięcy osób.

Mamy tutaj do czynienia z ciągłym ruchem populacji. W latach 1996-2011 przybyło do Kanady ponad 65 tysięcy emigrantów z Hong Kongu, ale liczba Kanadyjczyków urodzonych w Hong Kongu i zamieszkujących w Kanadzie spadła o ponad 31 tysięcy osób.

Z tego wynika, że Hongkończycy przyjeżdżają do Kanady i po zdobyciu w ciągu kilku lat obywatelstwa wracają do Hong Kongu. Jest to rozsądny sposób zabezpieczenia się na przyszłość. Nikt nie wie, co się wydarzy po 2047 roku, kiedy wygaśnie zobowiązanie Pekinu do zachowania odmienności regionu. Można mieszkać w Hong Kongu, można nawet robić interesy z ChRL, ale wizja bycia obywatelem ChRL jakoś nie wzbudza entuzjazmu wśród mieszkańców.

Emigracja do Kanady i spełnienie warunków do szybkiego uzyskania obywatelstwa nie jest tanie. Wśród mieszkańców Hong Kongu mających w kieszeni – tak na wszelki wypadek – kanadyjski paszport przeważają ludzie zamożni, stanowiący elitę. Tycoon Li Ka-shing, Dyrektor Generalny WHO Margaret Chan, aktor Nicholas Tse, a nawet obecna Miss Hong Kongu Carat Cheung, by wymienić tylko kilkoro.

Kanada nie jest jedynym krajem, którego obywatele zamieszkują Hong Kong mając podwójne obywatelstwo. Dominują Kanadyjczycy, ale do ich 300 tysięcy można dodać drugie tyle Amerykanów, Australijczyków, Nowozelandczyków i Brytyjczyków (nie wliczając w to osób, które po 1997 roku wybrały zamorskie obywatelstwo brytyjskie – bez prawa do stałego osiedlenia się na Wyspach Brytyjskich).

Jeżeli doszłoby do zachwiania status quo w Hong Kongu teraz lub po 2047 roku, wszyscy oni uciekną. Nawet Wielka Brytania może mieć kłopot z odmówieniem wpuszczenia osób z zamorskim obywatelstwem.

Dla pozycji ekonomicznej Hong Kongu będzie to katastrofa.

Zdjęcie: Diliff

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. czy mogę prosić o źródlo jakichś danych statystycznych mówiące o liczebności osób emigrujących z Hongkongu?

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.