640px-Mao_Zedong_youth_art_sculpture_8

Jakiś czas temu pisałem, że szykuje się czystka w KPCh. Teraz możemy poznać więcej szczegółów.

We wtorek Xi Jinping ogłosił „dogłębne czyszczenie” partii komunistycznej. Podstawowym zadaniem jest wyeliminowanie niebezpiecznych elementów z rdzenia KPCh.

Cokolwiek miałoby to oznaczać i jakkolwiek będzie interpretowane w terenie.

Przy okazji Xi określił wzorowego członka Partii, który przede wszystkim musi być krytyczny, samokrytyczny i dążyć do wyeliminowania nieprawidłowego stylu pracy. Musi służyć ludowi, być zdroworozsądkowy, prawy i wolny od korupcji. Zapowiedziano wreszcie kampanię edukacyjną, która skonsoliduje podstawy KPCh jako partii rządzącej Chinami, wzmocni jej kreatywność, spójność i zdolności bojowe oraz pozwoli utrzymać zaawansowaną naturę i czystość, zdobyć publiczne zaufanie i poparcie.

Xi także przyznał, iż zachowanie publicznego wsparcia jest niezbędne dla przetrwania KPCh i podkreślił potrzebę utrzymania linii mas.

Cała sprawa pokazuje, że mimo ogromnych przemian, jakie przeszła ChRL od śmierci Mao, to sama KPCh uległa ograniczonej ewolucji. Owszem postawiono na większą fachowość (ale dopiero, kiedy Partia została przyparta do muru przez rewolucję kulturalną), ale istota gry wewnętrznej nie uległa zmianie. W sumie, w swojej istocie nowa kampania sięga do starych maoistowskich wzorców.

Może też być tak, iż okaże się czysto propagandowym zagraniem. Partia próbuje pokazać, że słyszy głos niezadowolenia, ale nie potrafi (i nie chce) zaoferować konkretnego rozwiązania.

Mam wrażenie, że nie powinno się pokładać zbyt dużych nadziei, iż KPCh będzie zdolna do wprowadzenia realnej demokracji wewnątrzpartyjnej. Co jest minimum, aby system mógł przetrwać w dłuższej perspektywie czasu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.