da_cien_templef714ebd09dcf480e87b2

Świątynia Da Ci’en 大慈恩寺 (nad bramą napis jest pisany tradycyjnie od prawej do lewej).

Świątynia buddyjska Da Ci’en stała się symbolem fenomenu, jakim jest odrodzenie życia klasztornego i duchowości w ChRL, która nadal pozostaje przecież nie tylko krajem oficjalnie ateistycznym, ale forpocztą konsumpcjonizmu i materializmu.

Partia nie wie, jak na to wszystko zareagować. Z jednej strony, popiera tradycyjne religie, jako alternatywę dla sekt i ruchów, których w ogóle nie byłaby zdolna kontrolować, jak Falun Gong (法轮功). Z drugiej strony, to wszystko pokazuje, jak pustą skorupą KPCh się stała i faktycznie poza czystą przemocą oraz obietnicą rozwoju gospodarczego nic z nią nie wierze dzisiaj chińskiego społeczeństwa.

Pod koniec czerwca świątynia zaproponowała profanom szansę przyłączenia się do rezydujących na stałe ośmiu mnichów. Chętni mogą zostać w świątyni od trzech miesięcy do dwóch lat. W przeszłości na podobne ogłoszenia zgłaszały się pojedyncze osoby w ciągu roku. Teraz, wciągu kilku dni napłynęło ponad 500 aplikacji, a strona internetowa świątyni się zawiesiła.

Cała historia jest bardzo symboliczna i pokazuje prawdziwy renesans religii w ChRL. Odrodzenia wynikającego z pustki po komunizmie, który skonał w Chinach na placu Tienanmen w 1989 roku.

Dlaczego, w przeważającej części, młodzi Chińczycy chcą zostać mnichami chociażby na jakiś czas?

Jeden z chętnych, Zhang Xiabo w wywiadzie dla „Global Times” powiedział:

Presja mojej pracy i małżeństwa torturuje mnie od jakiegoś czasu. Potrzebuję znaleźć miejsce, gdzie mogę zrzucić stres.

Tutaj można znaleźć więcej wypowiedzi ochotników aby zostać mnichem na chwilę lub dłużej.

Innym fenomenem chińskiego buddyzmu jest odradzanie się kompletnie niezależnego od władz ruchu eremickiego. W odległych odstępach górskich setki, a może już tysiące mnichów i mniszek odbudowuje życie duchowe i tworzy małe wspólnoty. Można powiedzieć, że w Chinach buddyzm wraca dzisiaj do korzeni.

Zjawisko to jest fantastycznie udokumentowane w filmie Edwarda Burgera „Wśród Białych Chmur.”

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.