china-nuclear

Dzień po publicznym proteście Pekin ustąpił i porzucił plany budowy zakładów przetwarzania uranu w Prowincji Guandong.

Zakłady miały być wybudowane niecałe 100 kilometrów od Hong Kongu i mogły mieć możliwości przetworzenia połowy paliwa potrzebnego siłowniom w ChRL.

Do protestu doszło w piątek w mieście Jiangmen. Przez miasto przeszedł marsz przy biernej postawie sił bezpieczeństwa. Sprzeciw wzbudziło zwłaszcza przeznaczenie tylko 10 dni na konsultacje społeczne. W rzeczywistości nikt nie pytał lokalnej ludności o zdanie przy wyznaczaniu lokalizacji. Co ciekawe, rządowe media ogłosiły, że decyzję podjęto z powodu poszanowania zdania opinii publicznej.

To kolejny protest, który udało się zorganizować w Internecie i to mimo stałego cenzurowania sieci.

Narastający sprzeciw przeciwko rozwojowi energii nuklearnej w ChRL jest pokłosiem katastrofy w Fukushimie i koliduje z planami Pekinu ograniczenia uzależnienia gospodarki od węgla kamiennego. Partia zakłada, że do 2020 roku 5% energii będzie wytwarzane w siłowniach nuklearnych (obecnie 2%).

Równocześnie rośnie presja opinii publicznej na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i wody. Partia znalazła się między młotem a kowadłem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.