caterpillar-6

W Chinach istnieje tradycja zwana „siedzieć miesiąc” zuòyuèzi (坐月子) nakazująca kobiecie pozostawać z dzieckiem w łóżku (dosłownie) przez miesiąc po porodzie. W tym okresie kobieta musi unikać obcych i wody – włącznie z myciem ciała i włosów. Powinna jeść zimne owoce morza, gulasz z wieprzowych nóg, wątrobę, nerki, owsiankę, a przede wszystkim dużo jajek i pić specjalne zioła. W tym czasie ma pozostawać pod ścisła opieką (kontrolą?) krewnych.

W obecnych realiach rodzina rzadko może doglądać świeżo co upieczoną matkę. Współczesne matki też starają się unikać bardzo depresyjnej sytuacji bycia uwięzionymi w łóżku. W ten sposób wytworzył się popyt na usługi opieki w czasie „siedzącego miesiąca”. W niszę weszło wiele firm. W najbardziej ekskluzywnych ośrodkach „miesiąc w kokonie” kosztuje nawet 13 tysięcy dolarów, a w Szanghaju powstało luksusowe Spa dla młodych matek.

Co ciekawe, zwyczaj ten przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest kultywowany w środowisku emigrantów z Chin. Także tutaj powstają specjalne centra dla świeżych matek w metropoliach, jak Nowy York lub Seattle, gdzie jest obecna liczna chińska emigracja.

Centra nie oferując formalnie żadnych usług medycznych nie muszą występować o żadną licencję wymaganą od ośrodków zdrowia. Praktycznie funkcjonują poza jakimkolwiek nadzorem. Ogłaszają się wyłącznie po chińsku w Internecie i chińskojęzycznej prasie. Departament Zdrowia nawet nie wie o ich istnieniu, mimo że w samym Nowym Yorku działają już cztery ośrodki.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.