prison pic

Pisałem już kiedyś, że określenie „Partia 5 mao” (五毛党 wumaodang; 5 mao= 0,5 yuan) odnosi się do osób umieszczających w Internecie prorządowe informacje. Za każdy wpis mają otrzymywać pół yuana (5 mao). Obecnie „5 mao” stało się w chińskim Internecie obelgą kierowaną przeciwko wszystkim, którzy w jakiś sposób ulegają propagandzie.

Nie było to żadną tajemnicą, ale teraz okazuje się, że pozytywne komentarze mają pisać głownie więźniowie w ramach „reedukacji” i w zamian za złagodzenie wyroku. Wiadomo od jakiegoś czasu, że KPCh nie tylko tworzy własne komórki kreujące nastroje w Internecie, ale musi także wynajmować prywatnych „podwykonawców”. Więźniowie to jednak nowość.

Sprawę opisał NYR.

Muszę powiedzieć, że jest to okrutna kara, jeżeli jest wymierzona w przeciwników reżimu. Nie tylko ci biedacy nie muszą się zgadzać z tym, co piszą. Może to być kompletnie sprzeczne z ich własnymi przekonaniami. Plus świadomość, że pomaga się utrzymać znienawidzony system, który wsadził cię za kraty.

Co gorsza, takie komentarze stają się narzędziem szantażu. Jeżeli po wyjściu na wolność będziesz próbował działać przeciwko Partia, Partia pokarze twoje „dzieła” innym opozycjonistą i będziesz zdyskredytowany.

Zwykli, półpiśmienni kryminaliści nie nadają się do formułowania samodzielnie różnorakich wpisów w Internecie. Co innego więźniowie polityczni. Ci są do tego wręcz stworzeni. Wiedzą, jak myślą „sceptycy” i wiedzą, jak ich podejść.

Kiedyś w Stanach Zjednoczonych funkcjonowało takie powiedzenie:

Z czego Chiny są znane? Z chińskiej kuchni, chińskich pralni i chińskich tortur.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.