Podział kulinarny pokrywa się w dużym stopniu z podziałem etnicznym, ale wykracza poza granice narodowościowe.

Podział kulinarny pokrywa się w dużym stopniu z podziałem etnicznym, ale wykracza poza granice narodowościowe.

Co prawda, każdy Chińczyk jest święcie przekonany, że jego wioska jest słynna na całe Chiny (czyli to, co się liczy) z powodu jakiegoś lokalnego smakołyku, to rzeczywiście wyjątkowe dania zdarzają się rzadziej. Mimo wszystko chińska kuchnia zaskakuje, nie tyle ilością dań (rzeczywiście ogromną), ale przede wszystkim swoją różnorodnością i bardzo skrajną paletą smaków.

北京计算科学研究中心 (Beijing Computational Science Research Center – CSCR) skatalogowało 8 500 przepisów i blisko 3 000 składników. Na tej podstawie można podzielić współczesne Chiny na 20 regionów

Chinese food

W rzeczywistości nie ma, poza Chinami, możliwości spróbowania większości stylów kulinarnych. W polskich chińskich restauracjach króluje kuchnia północna z Pekinu i Hebei. Nawet jeżeli restauracja udaje, że jest z innego regionu to na 99% serwuje dania z północy. Wynika to z faktu, że paletą smaków jest ona najbardziej zbliżona do zachodnich oczekiwań.

W Europie Zachodniej można znaleźć też restauracje serwujące kuchnię z Sichuan (ostra) i rzadziej z Szanghaju („styropian”). W skupiskach chińskiej diaspory zdarza się także wiele restauracji kuchni kantońskiej (mdłe).

Dla mnie osobiście najlepsza jest kuchnia z Sichuanu, zaraz obok wegetariańskiej kuchni buddyjskiej, ale numer jeden to kuchnia mniejszości tajskiej z Yunnan (傣族 Dǎizú). Tajskie smaki, ale chińskie składniki. Wszystko serwowane razem z lekkim, słodkim winem ryżowym. Rewelacja.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.