The_Voice_of_China_S1Agencja Xinhua donosi, iż Pekin dąży do ograniczenia ilości telewizyjnych konkursów śpiewu typu „Idol”.

W rozporządzeniu wydanym przez Generalną Administrację Prasy i Publikacji  (中华人民共和国新闻出版总署) wprowadzono limity czasu antenowego, jaki może być zajęty przez „talent shows”. Także chińscy nadawcy satelitarni (przy wielkości ChRL telewizja satelitarna dominuje nad naziemną) mają wstrzymać wszelkie inwestycje w konkursy śpiewania, tańca itp. Programy już przygotowane, ale których nie zaczęto jeszcze wyświetlać, mogą wejść na antenę dopiero jesienią.

Różnego rodzaje miejscowe klony „Amercian Idol” są w ChRL szalenie popularne, zwłaszcza latem. Wygląda, że KPCh postanowiła w tym sezonie ograniczyć ilość czasu, jaką Chińczycy spędzają przed telewizorami.

Rekordy popularności bije w tym miesiącu „The Voice of China” wyprodukowany przez Zhejiang Satelite TV. Program ma też własny kanał na Youtube, do którego nie ma dostępu z ChRL (SIC!).

Oficjalną przyczyną jest chęć uniknięcia homogenicznego rozwoju programów i danie odbiorcą urozmaiconego programu telewizyjnego.

Mniej oficjalną przyczyną jest formuła tych programów, które wymagają udziału publiczności, która głosuje na poszczególnych kandydatów. Danie ludziom poczucia, że jakiś wybór do nich należy to niebezpieczny precedens. Dla KC KPCh to już wręcz pachnie demokracją.

Partia boi się, że wybieranie „idoli” zrobi Chińczykom apetyt na wybieranie władz.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Faktycznie plakaty „The voice of China” są wszędzie – w metrze, na ulicach…

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.