enhanced-buzz-10090-1375282238-21…lub kiedy tylko ułamek populacji umie pływać.

Aby zrozumieć dziwny stosunek chińczyków do wody należy cofnąć się do matecznika chińskiej cywilizacji.

Chińczycy Han – lub „lud czarnogłowy” zgodnie z nazwą z zapisków Sima Qien (135-86 p.n.e.) – pochodzi z wyżyny lessowej północnych Chin, gdzie przybył prawdopodobnie jeszcze w neolicie ze stepu. W przypadku większości ludów wywodzących się ze stepu i nie mających w okresie formowania jądra swojej kultury dostępu do morza istnieje ambiwalentny stosunek do wody wynikający z gwałtownego klimatu kontynentalnego.

Zimą rzeki i nieliczne jeziora na stepie są zamarznięte. Także krótkie wiosna i jesień nie dają zbyt wielu możliwości do pływania. Jednak i lato nie jest dobrym okresem na pływanie. Lato to okres opadów oraz częstych i nagłych burz. W płaskim, niezalesionym ternie jakim jest step, nic nie przyciąga tak piorunów jak woda. No, z wyjątkiem człowieka w wodzie. Nawet wystająca z wody głowa może się okazać najwyższym elementem w promieniu setek kilometrów.

chinese-dragon-redTen strach przed piorunem i przyciągającą go wodą jest utrwalony w najbardziej rozpoznawalnym chyba elemencie wizualnym chińskiej kultury – smoku.

W przeciwieństwie do Zachodu chiński smok ma cienkie, wijące się zygzakowato ciało. Jest latającym stworem, ale jego żywiołem jest woda. Często jest pokazywany jak zlatuje z nieba z głową skierowaną w dół.

Nie jest jednak złą istotą. Jest jak piorun nie dyskryminujący nikogo. Może zabić zarówno złych jak i dobrych. Rządzi nim przypadek.

Ci nieliczni Chińczycy, którzy opanowali na wpół magiczną umiejętność pływania pokazują swoją siłę i fakt, że Niebo im sprzyja.

Wystarczy wspomnieć Mao, który samodzielnie nauczył się pływać w stawie w rodzinnej wiosce w Hunanie.

Więcej zdjęć z Chin w upale na BuzzFeed.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.