014Nie brakuje analityków, którzy uważają, iż ostatnie akcje antykorupcyjne są efektem walki wewnątrzpartyjnej. Celem ataku ma być Klika Naftowa – grupa oficjeli kontrolujących przemysł naftowy w ChRL.

Klika Naftowa miała nie tylko uzyskać wyjątkowe zasoby finansowe, ale też miała twardo przeciwstawiać się dalszym reformą gospodarczym, co mogłoby zagrozić ich pozycji ekonomicznej. Największym grzechem kliki było jednak poparcie Bo Xilai.

A może to jednak największym błędem Bo Xilai było sprzymierzenie się z Kliką Naftową?

Jedno wydaje się pewne, inne frakcje zjednoczyły się w celu zniszczenia sojuszu populistów (Bo) i pieniędzy (Klika Naftowa). Taka kombinacja mogła zdobyć przewagę.

Jest to też element przygotowań na długie spowolnienie gospodarcze i potencjalne kłopoty społeczne. W warunkach kryzysu gospodarczego populiści przy wsparciu Kliki Naftowej mogli pokusić się o sięgniecie po władzę.

Kalendarz wydarzeń potwierdza taką interpretację. W Klikę Naftową uderzono w zeszłym roku przed listopadowym spotkaniem KPCh na temat reform gospodarczych i wprowadzeniu nowych mechanizmów antykorupcyjnych

Jeżeli ta interpretacja się potwierdzi, to wkrótce (w ciągu roku – to w ChRL szybko) nastąpią zmiany w przemyśle naftowym. Możliwe jest rozczłonkowanie największych przedsiębiorstw, aby uniemożliwić odbudowę nowej Kliki Naftowej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Faktycznie potwierdziłoby to teorię, o której pisałem wczoraj. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.