002564baec4812d8915201

Następca Cheveza Nicolas Maduro rozpoczyna w sobotę wizytę w ChRL. Co ciekawe, w drodze do Chin prezydencki samolot będzie musiał zmienić trasę lotu, ponieważ Stany Zjednoczone odmówiły mu prawa przelotu nad Puerto Rico – czasami nie mogę się nadziwić, jak wielka polityka nie różni się wiele od piaskownicy.

W Pekinie zostanie podpisane partnerstwo z CNPC w sprawie rozwoju projektu wydobycia ciężkiej ropy naftowej z pasa roponośnego Orinoco. Wartość inwestycji szacuje się na 14 miliardów USD. Według Rafaela Ramireza – wenezuelski Ministra ds. Ropy Naftowej – nowe pole będzie dostarczać 220 000 baryłek na dobę.

Jest to kolejny krok we współpracy obydwu krajów. Do tej pory Pekin udzielił Wenezueli pożyczek wartości 40 miliardów USD. W zamian ChRL otrzymuje 600 000 baryłek surowej ropy dziennie. Wygląda, że Maduro ma zamiar kontynuować politykę Cheveza wbrew nadziejom niektórych komentatorów, którzy wieścili, że bedzie on podejmował kroki koncyliacyjne w kierunku Waszyngtonu.

W obliczu coraz większego oporu w Afryce (ostatnio: Nigeria, Czad i Gabon), jaki napotykają chińskie inwestycje, deal z Wenezuelą stanowi sukces nowej ekipy z Xi na czele.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.