RAIL2Zbliża się (26-30.09) wizyta prezydenta Laosu Choummaly Saygnasone w ChRL. Teoretycznie, według oficjalnych zapewnień obydwu stron stosunki miedzy Pekinem a Vientiane nie mogłyby być lepsze.

Mało kto pamięta, ale Laos jest jednym z ostatnich państw komunistycznych (obok Kuby, Wietnamu, Korei Północnej i ChRL). Choummaly Saygnasone oprócz prezydentury pełni także funkcję Sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Laotańskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej. W kraju panuje system jednopartyjny od obalenia monarchii w 1975 roku.

Pod powierzchnią uśmiechów i zapewnień o odwiecznej bratniej przyjaźni narastają jednak napięcia.

U podłoża nieporozumień leżą kwestie ekonomiczne i podejrzenia Laosu o chińską dominację. W sumie obawy Laosu są echem postawy innych państw ASEANu.

Od czasu utworzenia strefy wolnego handlu między ASEAN i ChRL w 2010 roku współpraca gospodarcza rośnie. Zyski z niej czerpie jednak głównie ChRL. W przeciwieństwie do bardziej rozwiniętych państw ASEANu Laos i Kambodża nie potrafią kontrolować chińskiej ekspansji gospodarczej.

Ponadto, nienajlepiej wygląda sprawa obiecanych chińskich inwestycji. W zeszłym roku firmy z ChRL wycofały się (i musiały dostać takie polecenie z kręgów politycznych) z projektu budowy szybkiej kolei miedzy Kunming w Yunan z Vientiane, co miało być laotańską odnogą projektu sieci szybkich kolei w Indochinach – Trans Mekong.

Ostatecznie Laos postanowił zrealizować swoją część projektu samodzielnie, ale dla tego biednego komunistycznego kraju wydatek 7 miliardów USD będzie trudny do podźwignięcia.

Trans-Mekong nie tylko może otworzyć Laos dla turystki – obecnie to Tajlandia i Kambodża są głównym beneficjentem bumu turystycznego w Azji Południowo-wschodniej – ale dać przede wszystkim Laosowi szansę „oderwać się” od przyjaźni z ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.