d29-685Dzisiaj przypada rocznica powołania ChRL. W Pekinie wielka defilada. Przypomniało mi to ciekawą opinię, która słyszałem parę lat temu:

Proklamowanie ChRL było błędem KPCh.

Powołując ChRL chińscy komuniści stworzyli nie tylko nowy byt prawnomiędzynarodowy, ale również ogłosili, że nowe państwo nie zachowuje ciągłości prawnomiędzynarodowej pokonanej Republiki Chińskiej (i równocześnie Cesarstwa, którego spadkobiercą prawnomiędzynarodowym była Republika Chińska).

Zrobiono tak ze względów propagandowych. Chciano pokazać Chińczykom definitywne zerwanie z przeszłością.

Był także wymiar praktyczny. Zamiast przekształcać na swoją modę instytucję Republiki Chińskiej KPCh mogła od razu stworzyć nowy system. Z pozoru nie wydaje się to istotne, ale każdy, kto miał do czynienia z przebudową systemu prawno-politycznego, wie jak stare instytucje ciążą nad nowym system przez dziesiątaki lat. Zmiana systemu to coś więcej niż wymiana symboli narodowych lub zmiana nazwy.

Korzyści z tego rozwiązania były jednak mniejsze niż kłopoty z niego wynikające.

  • ChRL nie mogła razu od zająć miejsca Republiki Chińskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To Republika Chińska była stroną Karty NZ. ChRL zajęło prawie 30 lat aby zmienić tę sytuację. Zamiast kwestii, który rząd reprezentuje Republikę Chińską (Pekin czy Tajpej) trzeba było rozstrzygnąć które państwo reprezentuje Chiny.
  • Tajwan (formalnie Republika Chińska) jest obecnie osobnym bytem prawnomiędzynarodowym. Gdyby chińscy komuniści rządzili kontynentem jako Republika Chińska nie byłoby tego problemu. Tajwan byłby rzeczywiście tylko zbuntowaną prowincją i nie miałby równoczesnego z ChRL członkostwa w wielu organizacjach międzynarodowych.
  • Nie byłoby kwestii uznawania ChRL lub Tajwanu przez społeczność międzynarodową. Do końca lat siedemdziesiątych to Republika Chińska była dla wielu państw reprezentantem Chin. Odwrócenie tego trendu było i jest nadal bardzo kosztowne dla ChRL.
  • ChRL musiał negocjować na nowo członkostwo w wielu organizacjach międzynarodowych, często na gorszych warunkach niż Republika Chińska.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.