4.30_china_630x420Li Xiaolin – córka Li Penga zwanego „Rzeźnikiem Pekinu” ze względu na swoją rolę w 1989 roku, kiedy pełnił fukncję premiera ChRL – jest bohaterką nowej afery.

Li Xiaolin jest osią wielomilionowego „przekrętu”, który sięga korzeniami 1995 roku, kiedy jej ojciec dzierżył jeszcze premierostwo.  Li miała zaaranżować i pośredniczyć w porozumieniu między Zurich Insuarance a trzema chińskimi biznesmenami, którzy kontrolowali New China Life – największą prywatną firmę ubezpieczeniową

Dzięki pośrednictwu Li sprzedali oni za 16 milionów USD przelanych na tajne konto na Bahamach 1/4 udziałów w firmie. Problem tkwi nie tylko w ukryciu transakcji, ale też w fakcie, że sprzedaż nastąpiła na cztery lata zanim Pekin pozwolił obcemu kapitałowi na inwestycje na rynku ubezpieczeniowym.

Afera się na tym nie kończy. Pieniądze z Bahamów zostały użyte do przekupienia wysokiej rangi członków KPCh. Płatności dokonywano na terenie Stanów Zjednoczonych przy okazji różnych oficjalnych wizyt.

Sama Li Xiaolin nada posiada duże wpływy w najwyższych kręgach. Dla wielu Chińczyków jest nie tylko córką „Rzeźnika Pekinu”, ale też symbolem krzykliwej nowobogackiej mody. Wiele innych firm powiązanych z rodziną Li jest podejrzewanych o „dyskusyjne praktyki biznesowe”.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.